Cuma günü üçüncü dönemi için görev yemini eden Belediye Başkanı Michael R. Bloomberg, New York Şehir tarihinde Belediye Başkanlığının üçüncü dönemini gören dördüncü politikacı oldu. Başkan, konuşma yaptığı platformu şehrin yeni denetçisi John C. Liu ve yeni avukat Bill de Blasio ile paylaştı.

Bundan 8 yıl önce acemi bir politikacı ve milyarder bir işadamı olarak başkanlık koltuğuna oturan Bloomberg, pek iç gözlem yapan bir kişiliğe sahip biri olarak kabul edilmese de, görev yemini sonrası yaptığı konuşmada New York'taki durgun yönetim anlayışı hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Sıradışı ve mütevazi bir üslupla konuşmasına devam eden Bloomberg, yönetimine verilen bir diğer 4 yıllık sürenin "özel bir fırsat" olduğunu dile getirdi.
Seçim kampanyasında rekor bir tutar olarak kabul edilen 102 Milyon Dolar civarında para harcayarak, sürpriz bir şekilde az farkla seçimleri kazanan Bloomberg'in sözleri, New York'lulara teşekkür eden bir tondaydı. Bloomberg, ekonomik sıkıntılar yüzünden zor günler geçiren "bütün topluluklara" ulaşma sözü verdi.

Belediye Binası önünde yaptığı konuşmada, "Ben de farkındayım, arkamda duran bina sizlere ait ve yapılmayı bekleyen işler, sizleri dinlemek ve önderlik etmek te benim işim," dedi.

Yaptığı konuşma sırasında elle tutulabilir tek fikir ortaya atan Bloomberg, kendisine bağlı komiserlerin sürekli diken üstünde hareket ederek üç hafta boyunca farklı kurumları denetleyeceklerini ve bürokratik engelleri yıkarak vatandaşların ödedikleri vergileri israf eden uygulamaları direkt kendisine rapor edeceklerini söyledi.

Belediye Başkanı Bloomberg'in konuşması 14 dakikadan biraz daha kısa sürdü. Gri gökyüzü ve ılık havanın hakim olduğu atmosferde yapılan konuşma Bloomberg'in yemin törenlerinden sonra yaptığı daha önceki iki konuşmadan daha kısa sürdü. Bloomberg, Kapsamlı Göçmenlik Reformu'nu desteklemek üzere partiler üstü bir koalisyon kurulması, küçük işletmelere kapsamlı hizmetler sunulması, işsizlik ve konutlandırma konularında atılacak adımları da içeren birkaç konuya daha değindi.

Turkishny.com