Akranları geçen geceki eylenceden sonra kendilerine gelmeye çalışadursunlar, Güney Floridalı dört öğrenci yeni yılı çok daha değişik bir aktiviteyle karşıladılar.

Öğrenci grubu Cuma günü 2400 kilometre uzunluğunda ve "Rüyalara giden patika" olarak adlandırdıkları

Miami'nin tarihi Özgürlük Kulesinden başlayarak Washington D.C.'ye kadar sürecek olan yürüyüşlerine başladılar. Öğrenciler bu eylemi kayıt-dışı göçmenlere vatandaşlık olanağı sağlayacak olan Kapsamlı Göçmenlik Reformu'na destek vermek amacıyla amacıyla yaptıklarını açıkladılar.

Kendileri de göçmen olan dört öğrenci, hava koşulları ne olursa olsun Miami-Washington arası mesafenin tümünü yürüyerek katedeceklerinin altını çiziyorlar. Diğer öğrencilerin ve göçmenlik reformu destekçilerinin de kendilerine katılmalarını beklediklerini açıklayan öğrenciler, 1 Mayısta başkente ulaşmayı planlıyorlar.

Bazıları yasal göçmen ve bazıları da kayıt dışı göçmen olan öğrenciler okullarında başarılılar ve hepside bu yürüyüşü organize ederek aldıkları riskin farkındalar. Henüz çocukken ABD'ye geldiklerini belirten öğrencilerden Juan Rodriguez, "Artık her dönem okula döndüğümde başka bir arkadaşımın sınır dışı edildiği haberini almaktan bıktım, usandım," diyor.

Politikacılara mektup yazmanın ve göçmenlerin problemleriyle ilgilenmeye çağırmanın yeterli olmadığını düşünen öğrenciler, Demokrat Temsilci Luis Gutierrez tarafından Kongre'ye sunulan Kapsamlı Göçmenlik Reformunu hatırlatarak benzeri tasarıların defalarca Kongre'ye sunulduğunu ve Kongre'den geçmediğine işaret ettiler. Kayıt-dışı göçmenler için vatandaşlığa giden bir yol açacağı ve Birleşik Devletler sınır güvenliğini artıracağı öngörülen yasa tasarısının kabul edilmesini isteyen öğrenciler tasarıya destek için günler sürecek olan 2400 kilometrelik yürüyüşü başlattılar.

Ayrıca Başkan Obama'yı eşi veya çocukları Amerikan vatandaşı olan göçmenlerin sınır dışı edilmesine son vermeye çağıran öğrenciler, Birleşik Devletler'e çocukken gelen göçmenlerin sınır dışı edilmesini anlamadıklarını, sağlıklı bir şekilde eğitimlerine devam etmek ve Amerikan ordusunda hizmet vermek istediklerini söylediler.

Ülkesinde çocuk kaçırma olaylarının çok yaygınlaşması üzerine endişeye kapılan babasının kendisini 6 yaşındayken Birleşik Devletler'e getirdiğini anlatan öğrenci lideri Rodriguez, 12 akrabasıyla birlikte sıkışık bir dairede kaldıkları ve babasının yol kenarında su sattığı günleri hala hatırladığını söyledi. "Neredeyse tüm akrabalarım sınır dışı edildiler. Ailemin benim için yaptığı fedakarlıkların bilincindeyim ve bunun için okulda başarılı olmak için elimden geleni yapıyorum," diyen Rodriguez, lise mezunu olmak üzereyken kayıtsız bir göçmen olarak yapabileceği en iyi işin bahçıvanlık olduğunu öğrenince notları aniden düşmeye başladığını anlatıyor. 

"Ne yaparsam yapayım ulaşabileceğim son noktanın bir hademe ya da kapıcı olduğunu bilmek, her sabah uyandığımda yeni bir şok yaşamama sebep oluyordu," diyen Rodriguez intiharın eşiğinden döndüğünden bahsetti. En sonunda üvey annesinin yardımıyla ABD vatandaşı olabildiğini anlatan Rodriguez şu sıralarda mühendislik eğitimi alıyor.

Öğrenci grubundaki diğer öğrencilerin hikayeleri de Rodriguez'in hikayesinden farklı değil. Carlos Roa, 22, Felipe Matos, 23, ve Gabby Pacheco, 24, henüz çocukken ABD'ye gelmişler ve Birleşik Devletler'deki 12 milyon kayıt dışı göçmenin karşılaştığı sorunlarla baş etmeye çalışıyorlar.

Turkishny.com