İspanyol hükümetinin AB ile ilişkilerden sorumlu Devlet Sekreteri Diego Lopez Garrido, "AB, Hristiyan kulübü değil. Türkiye'nin İslam dünyasıyla olan diyaloğu AB'ye büyük güç verir" dedi.

Garrido, İspanya'da Katolik Kilisesi yanlısı yayınlar yapan "La Razon" adlı gazeteye yaptığı açıklamada, "AB'nin Bir Hristiyan kulübü olmadığını, tam tersine farklı dinlerin yaşandığı, çoğulcu bir yer olduğunu" söyledi.

"Türkiye, bu kulübün (AB) üyesi olabilir mi" sorusuna karşılık Garrido, "Elbette, özellikle bu çoğulculuktan dolayı. Üstelik, Türkiye'nin İslam dünyasıyla olan diyaloğu AB'ye büyük güç verir" diye konuştu.

İspanya'nın haziran ayı sonuna kadar üstlendiği AB dönem başkanlığıyla ilgili soruları da yanıtlayan Garrido, "Artık, AB'nin yüzü Van Rompuy'dur" diyerek, AB toplantılarını yönetecek yeni AB Başkanı Herman Van Rompuy'un bundan sonra ön plana çıkacağının işaretini verdi.
Garrido ayrıca, dönem başkanlıkları süresince "ekonominin yeniden canlanmasını ve büyük reformların gerçekleşmesini" istediklerini kaydetti.

-ULUSLARARASI TERÖRİZME KARŞI AVRUPA KOORDİNASYON KOMİTESİ-

Öte yandan İspanya'nın önemli gazetelerinden El Pais, AB dönem başkanlığı süresince İspanya İçişleri Bakanlığının önceliklerden birinin, uluslararası terörizmle ortak mücadele için bir "Avrupa Koordinasyon Komitesi" kurmak olduğunu ileri sürdü.
Terörizme karşı ülkelerin tek başına aldıkları kararlarla mücadele etmesinin "savaşın kaybedildiği" anlamına geleceğini savunan El Pais, "Avrupa Koordinasyon Komitesi'nin kurulmak istenilmesinde tek bir hedef var: Terörizm tehdidini altındaki stratejik konularda, ikili veya çok uluslu olarak doğrudan bilgi değişimi" diye yazdı.

AA