ABD askerlerinin Afganistan'da verdiği kayıplar 2009 yılında iki kat arttı. Taliban rejimine karşı yapılan operasyonların sıklaşmasıyla birlikte ABD birlikleri giderek daha fazla kayıp vermeye başladı.

İstatistiklere göre bu yıl 30 Aralık'a kadar olan dönemde 304 Amerikan askeri yaşamını yitirirken, 2008'de aynı dönemde verilen kayıp sayısı 151'di. Bu istatistikler, Çarşamba günü bir intihar bombacısının saldırısı sonucu hayatını kaybeden 8 Amerikan vatandaşını içermiyor.

Diğer taraftan, Afganistan'da görev yapan uluslararası gücün kayıplarıda 500'ü geçerek rekor düzeye ulaştı. İstatistiklere göre bu yıl 502 kayıp veren Uluslararası birliklerin 2008 yılında verdiği toplam kayıp 286 askerdi.

Birleşik Devletlerle birlikte en fazla kayıp veren ikinci ülke ise İngiltere oldu. 2009'da 107 kayıp veren İngiliz ordusunu 32 kayıpla Kanada izledi. Uluslararası Birliklere muharip asker gönderen diğer ülkelerin verdiği toplam kayıp ise 59 asker.

Birleşik Devletler ordu yetkilileri ülkede isyanın yayıldığını ve kısa vadede savaş alanında verilen kayıp sayısında azalma gerçekleşmeyeceğini tahmin ediyorlar. Önümüzdeki dönemde yapılacak 30,000 kişilik takviye ile Afganistan'daki ABD askeri varlığı 100,000 seviyesine ulaşacak.

Buna zıt bir şekilde, ABD ordusunun Irak'ta verdiği kayıplar ise yarı yarıya düştü. 2011 yılında ülkeden çekilmeyi planlayan ordu, 2009 yılı içerisinde 151 kayıp verdi. Irak'ta bir önceki dönem verilen kaybın sayısı 314 askerdi.

Afgan sivillerin verdiği kayıpları takip etmek oldukça güç fakat Afganistan'daki Birleşmiş Milletler görevlileri tarafından verilen bilgilere göre yılın ilk 10 ayında hayatını kaybeden Afganistan vatandaşı sayısı 2021.

11 Eylül terörist saldırısını takiben başlatılan askeri operasyonda, geçtiğimiz sekiz yıl içerisinde en az 933 Amerikan askeri hayatını kaybetti. Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan bu rakam, Pakistan ve Özbekistan gibi bölgelerde yapılan destekleme operasyonlarında verilen kayıpları da kapsıyor.

AP tarafından hazırlanan bu istatistikler, NATO Uluslararası Destek Gücü tarafından günlük olarak yayınlanan verilere dayanıyor. Verilere göre ABD birliklerinin verdiği kayıpların yüzde 40'ı uzaktan kumandalı patlayıcılar nedeniyle meydana geldi.

Taliban rejiminin uzaktan kumandalı patlayıcıları kullanma evresine geçmesinin zaman aldığını belirten yetkililer, yol kenarına ve bina kenarlarına yerleştirilen uzaktan kumandalı patlayıcıların infilak etmesi sonucu hayatını kaybeden Amerikan askeri sayısının günden güne arttığına işaret ediyorlar.

Yetkililer 2003 yılında yol kenarlarına döşenen patlayıcılarla ilgili eylemlerin sayısının sadece 83 olduğunu, fakat bu rakamın 2009'da 7000'e ulaştığını ifade ediyorlar. NATO güçlerinin verdiği kayıpların üçte birinin bu bombalama eylemleri sonucu meydana geldiğini belirten yetkililer, uzaktan kumandalı bombaların aynı zamanda sivillere de zarar verdiğini ve son dört ay içerisinde 117 sivilin bu eylemler sonucu hayatını kaybettiğini belirtiyorlar.

Turkishny.com