New York 2009 yılını 833 Milyon Dolarlık negatif cari hesap dengesi ile kapatıyor. Müfettiş Thomas DiNapoli tarafından yapılan açıklamaya göre Aralık ayı sonunda 833 Milyon Dolar tutarında ödeme yapan New York eyaleti, 2009 yılını eyaletin genel fonunda büyük bir hesap açığıyla kapatıyor. Vali David Paterson birkaç hafta önce eyalet bütçesi gelirlerinin yetersiz olduğunu vurgulayarak okullara, yerel yönetimlere ve sağlık hizmetlerine ayrılan eyalet ödeneklerinin azaltılmasını istemiş fakat Vali'nin teklifi okul yöneticileri tarafından sert şekilde eleştirilmiş ve düzenlemenin yasalara aykırı olacağı iddia edilmişti.

"Deyim yerindeyse, eyalet artık kumbaradan harcamaya başladı," diyen DiNapoli, çoğu okullara ve yoksullar için medikal masraflara ayrılacak olan 3,79 Milyar dolarlık ödemeden sonra eyaletin tarihinde ilk kez, yeni yıla bütçe açığıyla gireceğini açıkladı.

Uzmanlar Birleşik Devletlerin en kalabalık üçüncü eyaleti olan New York'un bütçe açıklarıyla boğuşur hale gelmesini, aylar boyunca düşük seviyelerde seyreden eyalet gelirlerine ve Paterson tarafından önerilen ve eyaletin okullara ve yerel yönetimlere yaptığı ödeneklerin, ayrıca yoksullara yapılan sağlık yardımlarının kısılmasını reddedilmesine bağlıyorlar.

Eyaletin Federal Hükümet'ten aldığı yardımlardan sonra en büyük gelirini oluşturan Kişisel Gelir Vergisi gelirlerinde bir önceki yılın Nisan-Ekim ayları periyoduna göre 4 Milyar Dolar düşüş yaşandı.

Eğer eyaletin harcamaları kontrol altına alınmazsa ve eyalet fonlarında meydana gelen açıklar büyümeye devam ederse, eyalet borçlarını ödeyemez hale gelebilir. 14 Aralıkta konu üzerine basın toplantısı düzenleyen Vali Paterson da bu konuya dikkat çekerek, eyaletin adım adım iflasa yürüdüğünü ve buna engel olmak için radikal adımlar atılması gerektiğini söylemişti.

Turkishny.com