Nijeryalı Umar Abdul Muttalab tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan ve başarısızlıkla sonuçlanan bombalama eylemi Amerika'daki Müslümanlar arasında endişe yarattı. El-Kaide militanı tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan eylem bir kez daha okları Amerikalı Müslümanların üzerine çevirdi. Müslüman liderler ve gruplar hep bir ağızdan yolcu uçağında gerçekleştirilmeye çalışılan terör eylemini kınarken, olayın Amerikalı Müslümanların gündelik hayatlarını etkileyecek negatif sonuçlar doğurmasından endişe ediyorlar.

Amerikan İslami İlişkiler Komseyi'nden Hussam Ayloush terör eylemi denemesini "ahlaksızlık" olarak tanımladı. Amerikan merkezli diğer islami gruplar da benzer açıklamalar yayınladılar. Terör eylemini kınayan dini liderler, uçakta kahramanlık gösteren Jasper Schuringa'nın bu eylemini alkışladıklarını belirttiler.

Amerikalı Müslümanlar dini liderlerin barış ve güvenliğe yönelik mesajlar vermesinden memnun olmakla birlikte önümüzdeki günlerde etnik ve dini kökenleri yüzünden ayrımcılığa maruz kalma endişesi taşıyorlar. Sözlerine devam eden Hussam Ayloush, "İnsanlar bu olay sonrasında etnik ayrımcılığa maruz kalmak istemiyorlar," dedi.

Etnik profil, güvenlik yetkilileri tarafından etnik kökeninden şüphe duydukları ve "işte bu saldırgana benziyor" içgüdüsünden başka hiçbir temeli olmayan ve güvenlik yetkililerine şüphelendikleri kişileri durdurup sorgulama ve üstlerini arama olanağı tanıyan bir metod. Dini ve etnik kökenlerinden dolayı bu gibi uygulamalara maruz kalmak istemeyen Amerikalı Müslümanlar, etnik profil uygulamasının uzun vadede etkili sonuçlar doğurmayacağını ifade etti.

Arapça ve İngilizce yayın yapan yerel bir gazetenin editörü Bassam Mahdawi, "Eğer bu güvenliğimizi sağlayacaksa hava alanında 5 saat boyunca tutulup üzerimin aranmasına ve sorgulanmamıza karşı çıkacak değilim. Fakat bu uygulamalar etnik ve dini köken temel alınarak yapılacaksa, bu bizler için oldukça üzücü ve kırıcı olacaktır," dedi.

CNN Televizyonuna konuşan Detroitli, Nijerya kökenli bir Müslüman ise, "Terör denemesi biz Müslümanlar ve Nijeryalılar için bir uanç kaynağı. Bu islam değil. Bu bizim yaşadığımız din değil," dedi.

Turkishny.com