Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'dan sonra Ottawa büyükelçisi Rafet Akgünay da emekliliğini isteyecek

Türkiye'nin Washington büyükelçisi Nabi Şensoy'un istifasının ardından Ottawa Büyükelçisi Rafet Akgünay'ın da emekliliğini isteyerek Haziran 2010'da görevinden

ayrılacağı öne sürüldü. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bazı önemli büyükelçiliklerde 2010'da gençleştirmeye gidiyor.

Cihan'a konuşan üst düzey bir kaynak, Rafet Akgünay'ın 26 ve 27 Haziran 2010 tarihlerinde Toronto'da yapılacak G-20 liderler toplantısı hazırlığı için Mayıs 2010'da Ankara'ya gideceğini; ancak Ottawa'ya geri dönmeyebileceğini ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı G-20 zirvesi sırasında Büyükelçi Akgünay'ın Kanada'da bulunup bulunmayacağı netlik kazanmadı. Zirveden önce mayıs ayında Akgünay'ın emekli olarak görevinden ayrılması halinde, yeni büyükelçinin tayininin öne alınabileceği belirtiliyor.

Bu arada 29-30 Mart tarihlerinde Gatineau'da yapılacak G-8 ülkeleri dışişleri bakanları zirvesine Bakan Ahmet Davutoğlu'nun da bir heyet ile katılacağı öğrenildi. Bu zirvede Davutoğlu'nun yeni Ottawa büyükelçi adayını da götürebileceği ileri sürülüyor.

Büyükelçi Şensoy'un istifasından boşalan Washington'a hemen genç ve dinamik bir diplomat olan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Namık Tan'ı atayan Davutoğlu'nun 2010 listesini de şimdiden oluşturmaya başladığı öne sürülüyor. Edinilen bilgiye göre Davutoğlu ve Müsteşar Feridun Sinirlioğlu, aralarında Londra, Paris, Brüksel, Berlin, Roma, Atina ve Ottawa büyükelçiliklerinin bulunduğu kategori üzerinde yoğunlaştı.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları da bakanlığın gerek Ankara gerekse dış misyonlarda kalitesini yükseltmek için birtakım çalışmalar yapıldığını doğruluyor. Bakanlığın teşkilat kanununda değişiklik yapıldığı bilgisini veren bir yetkili, gençlerin önünü açmaya yönelik yeni bir yapılanmanın gündemde olduğunu dile getirdi.

Temmuz 2010'da gerçekleşecek önümüzdeki tayin döneminde çok sayıda genç diplomatın ilk defa 2. ve 3. kategori bölgelere büyükelçi olarak atanması bekleniyor.

CHP VEYA DP'DEN SİYASETE GİREBİLİR

Yeni yıl tatili nedeniyle Ankara'da bulunan Akgünay'ın emekli olduktan sonra politikaya atılacağı iddia ediliyor. Hüsamettin Cindoruk'un başkanlığını yaptığı Demokrat Parti ile CHP arasında seçim yapması gereken Akgünay'ın 2011 genel seçimlerinde milletvekili adayı olması kuvvetle muhtemel görülüyor. Yıllarca eski cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile dirsek temasında çalışan Akgünay'ın, CHP'de üst düzey görevler üstlenebileceği kaydediliyor.

(CİHAN)