Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Türkiye'nin Ermenistan ile normalleşmesinin yetmeyeceğini, eğer Ermenistan Azerbaycan ile arasındaki Yukarı Karabağ'dan kaynaklanan sorunlara bir çözüm getirmezse Kafkaslar'da istikrar kurulamayacağını bildirdi. Haftalık basın toplantısında Ermenistan ile imzalanan protokollerin onay sürecine ilişkin soru üzerine Sözcü Özügergin, bütün çabalarını iyi niyetli bir şekilde hedefe ulaşmak üzere yaptıklarını belirterek, bu hedefin ise Ermenistan ile ilişkilerin normalizasyonu olduğunu ve bu yapılırken de bölgenin bir bütün olarak istikrara kavuşması için gereken ortamı da tarif ettiklerini kaydetti.

"Çünkü bizim Ermenistan ile normalleşmemiz yetmez. Eğer Ermenistan Azerbaycan ile arasındaki Yukarı Karabağ'dan kaynaklanan sorunlara bir çözüm getirmezse Kafkaslar'da istikrar kurulamayacaktır, bu çok açık" diyen Özügergin, protokollerin TBMM'ye sevk edildiğini anımsatarak, bundan sonra ne olacağı konusunda TBMM'nin iradesinin esas olduğunu bildirdi.

Özügergin, Ermenistan tarafının da aslında kendi iç mevzuatının gerektirdiği adımları attığını ve protokolleri anayasa mahkemesine sunduğunu belirterek, anayasa mahkemesinin de ocak ayının ilk yarısında protokolleri ele alacağını, sürecin Ermeni tarafında da işlemekte olduğunu kaydetti. Arada bir Ermenistan'dan değişik sesler geldiğini de söyleyen Özügergin, ancak bunların iç politika mülahazaları ile protokollere Ermenistan ya da diasporadan verilen tepkiyi yönetmek maksadıyla yapıldığını düşündüklerini belirtti.

Sözcü Özügergin, 24 Nisan tarihinin yaklaştığının hatırlatılmasına karşılık da "Türkiye Ermenistan ile normalizasyon sürecini 24 Nisan sendromu içerisinde yapmadı" dedi. Bu sürecin üçüncü bir ülkedeki Türkiye'ye yönelik suçlamaların bertaraf edilmesi olarak algılanmasının talihsizlik olacağını söyleyen Özügergin, "Üçüncü taraflardan da aramızdaki bu sürece değil zarar vermek, katkıda bulunmalarını bekliyoruz" diye konuştu.

Minsk sürecine ilişkin görüşlerini de açıklayan Özügergin, bu sürecin uzun zamandır sesi soluğu çıkmayan bir süreç olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Demek ki biz doğru adım attık ki Azerbaycan ve Ermenistan devlet başkanları 5 kez bir araya geldiler, Ocak'ta yine bir araya gelecekler. Herhalde bir kıpırdanma oldu, taşları yerinden oynattık. O açıdan bizim de iyi niyetle adım atmakta olduğumuz düşünülürse neden Yukarı Karabağ sorunu da her iki tarafın da yaşayabileceği bir şekilde çözüme kavuşturulmasın?"

AA