İngiliz Times gazetesi, ABD'ye giden bir yolcu uçağına saldırı girişiminde bulunan Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib'in, Londra'da öğrenci olduğu dönemde "teröre karşı savaş" başlıklı konferanslar düzenlediğini yazdı. Abdülmuttalib'in Londra Üniversitesinin "İslam toplumunun" başkanı olduğunu ve siyasi kişileri, insan hakları avukatlarını, eski Guantanamo tutuklularını davet ederek konferanslar düzenlediğini kaydeden gazete, bir konferansın konusunun da "İslam'ın cihada nasıl baktığıyla" ilgili olduğunu bildirdi.

Güvenlik kaynaklarının, lisans öğrenimi sırasında ortaya çıkan bu resmin, Abdülmuttalib'in El Kaide ile bağlantısının olduğunu ortaya koymasından endişe duyduklarını yazan Times, aynı kaynakların, "İngiltere'deki, özellikle de Londra'daki üniversitelerin radikal dincilerin yuvası olmasından endişe duyduğunu" bildirdi.

Abdülmuttalib'in 2008 yılında Londra Üniversitesinden ayrıldığına dikkati çeken Times, "Bu yıl mayıs ayında öğrenci vizesini yenilemek için var olmayan bir okulda kayıt olduğunu iddia ettiği kursun 'yaşam koçluğuyla' ilgili olduğunun öğrenildiğini" yazdı. "Bu vizenin reddedilmesi, Birleşik Krallık'a olası bir saldırıyı önledi" yorumunu yapan gazete, Abdülmuttalib'in "terör eğitiminin ağustos ayında Yemen'e taşınmasıyla yeni bir döneme girdiğini" ifade etti.

Önceki gün konuyla ilgili açıklama yapan Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Alan Johnson, Ömer Faruk Abdülmuttalib'in Londra'da üniversitede okurken "radikal akımlarla ilişkisi olup olmadığının" araştırıldığını söylemişti.

AA