Hava alanlarındaki metal dedektörlerinin elbise içine saklanmış patlayıcılara karşı etkisiz kalmasından sonra, Birleşik Devletler ve Avrupa ülkeleri hava alanlarına yolcuların tüm vücudunu tarayan yüksek çözünürlüklü x-ray cihazları yerleştirme kararı aldılar.

Konuyla ilgili konuşan Başkan Obama hava alanlarında yolcuların üstlerini arama ile ilgili politika ve teknolojinin baştan aşağıya değerlendirilmesi talimatını vermişti.

Diğer taraftan Ulaşım Güvenliği İdaresi çoktan hava alanlarına mahremiyet sınırlarını zorlayan bir teknoloji olan ve yolcuların çıplak röntgenlerini gösteren yeni tarayıcı cihazlar yerleştirme konusunda adımlar atmaya başlamıştı.

Bir Ulaştırma Güvenliği İdaresi yetkilisinin verdiği bilgilere göre yolcuları baştan aşağıya tarayan bu cihazlardan 40 tanesi Kennedy Hava Limanı dahil birçok yurtiçi hava alanına yedek sistemler olarak yerleştirildiler bile. Tanesi 170,000$ olan cihazlardan 150 tane daha sipariş edildiği bilgisini veren yetkili, "Röntgen teknolojisi kullanımı hava alanı güvenliğine yeni bir boyutu getirecek," diyor.

Yetkililer vücudun tamamını röntgen ışınlarıyla tarayan cihazların gizlenmiş patlayıcıları bulabileceğini belirtiyorlar.

İngiliz, Hollandalı ve Alman hava alanı güvenliği yetkilileri de yeni teknoloji dedektörlere geçmenin önemini vurguluyorlar. Umar Farouk Abdulmutallab Nijerya'daki hava alanında bulunan metal dedektörlerinden üzerinde bulunan patlayıcılara rağmen sorunsuzca geçiş yaparak Hollanda, Amsterdam'a uçmuştu.

Üst düzey bir ABD Uçuş Güvenliği yetkilisinin söylediğine göre yeni teknoloji dedektörlerin göğüs büyütme için kullanılan ve yoğunluğu vücuttan farklı olan malzemeleri, vücuttaki metal takıları ve genital bölgeleri gösterecek çözünürlükte görüntü sağladığını söyledi.

Yetkililerin söylediklerine göre Birleşik Devletler'de kullanımda olan bu yüksek çözünürlüklü dedektörler yasaların izin verdiği ölçüde, taramadan geçen vatandaşların cinsel bölgelerinin belirgin olmayacağı çözünürlükte kullanılıyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında Temsilciler Meclisi yüksek çözünürlüklü x-ışını dedektörlerinin mahremiyeti çiğnediğini işaret ederek bu cihazların kullanımına sınırlama getirmişti. Konuyla ilgili yasa tasarısını destekleyen Cumhuriyetçi Partili Senatör Jason Chaffetz (Utah), "Hiçkimse uçaklarda güvenliği sağlamak amacıyla karımı ve çocuklarımı çıplak göremez," diye konuşmuştu.

Turkishny.com