İran, zenginleştirilmiş uranyum isteklerinin tayin edilen sürede karşılanmaması halinde, yerli üretime başlayacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, basın toplantısında gazetecilerin konuya ilişkin soruları üzerine, uranyum takasına ilişkin önerilerinin masada olduğunu hatırlattı ve ilgili ülkelerden henüz resmi cevap alınmadığını söyledi.

ABD'nin İran'a 2009 sonuna dek süre vermesini değerlendiren Mutteki, "Karşı taraf için süre tayin eden biziz. Onlar, İran tarafından verilen süreyi de biliyorlar" ifadesini kullandı.

Mutteki, "İlgili taraflar, Tahran'daki araştırma reaktörünün yakıtını karşılamada mantıklı karar vermezlerse, ister parayla satmak olsun, ister takas, İran resmen bu konuda girişimde bulunacağını ilan edecek" diye konuştu.

İran, yaklaşık 200 hastanenin ihtiyacını karşılamaya yönelik radyoizotoplar için Tahran'daki araştırma reaktörüne yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum satın almak istediğini UAEK'ye bildirmiş ve akabinde taraflar konuya ilişkin müzakerelerde bulunmuştu.

Yakıta dönüştürülecek zenginleştirilmiş uranyum temininde ilke olarak anlaşan tarafların, ayrıntılarla ilgili görüş ayrılıkları sürüyor.

Tahran yönetimi, satın alma ve takas önerilerine olumlu cevap verilmemesi halinde ihtiyaç oranındaki uranyumu kendilerinin zenginleştireceğini ilan etmişti.

AA