İntihar saldırısı Pakistan'ın en kalabalık üçüncü şehri olan Karaçi'de son üç gün içerisinde yaşanan üçüncü saldırı. Saldırı Aşure günü dolayısıyla yürüyüş düzenleyen olan Şii topluluğu hedef aldı. Pazartesi günü Pakistan'ın ticaret başkenti Karaçi'de Aşure günü dolayısıyla bir yürüyüş düzenlemekte olan Şii göstericilerin arasına dalarak kendini havaya uçuran bir intihar bombacısının düzenlediği eylem sonucu en az 20 kişi hayatını kaybederken onlarca gösterici de yaralandı.

Saldırının gerçekleştirildiği kent en önemli Güney Asya limanlarından birine sahip olan ve Pakistan'ın ticaret başkenti olarak anılan Karaçi. Afganistan'daki NATO güçlerinin ihtiyaçlarının da karşılandığı limanın bulunduğu Karaçi'de Pazartesi günü meydana gelen olay saldırganların amacının ne olduğu konusunda soru işaretleri yarattı.


İçişleri Bakanı Rehman Malik, "Bunu yapan her kim olursa olsun asla Müslüman olamaz" derken, saldırıyı gerçekleştirenleri Pakistan'ın istikrarını hedef almakla suçladı.

Saldırı birçok yönden baskı altında bulunan Pakistan hükümetini de zor durumda bıraktı. Birleşik Devletler, İslamabad yönetimini Afganistan sınırındaki dağlık bölgede yerleşik bulunan radikal grupların bölgeden temizlenmesi yönünde uyararak baskı altında tutuyor.

Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari yönetimi ayrıca rüşvet suçlamalarıyla muhalefetin de hedefinde.


Buna ek olarak, Pakistan halkı Taliban militanlarının Pakistan hükümetinin operasyonlarına misilleme olarak yaptığı bombalama eylemlerinden de yorulmuş durumda. Yetkililerin söylediğine göre Karaçi'deki Muhammed Ali Cinnah caddesinde meydana gelen patlamada saldırganların hedefinde Aşure günü nedeniyle yürüyüş düzenleyen Şii topluluk vardı.

Yerel medyadan gelen haberlere göre patlamanın hemen ardından Şii gruplar gazeyana gelerek basın mensuplarına, polislere, etraftaki dükkanlara ve araçlara saldırmaya başladı. Yerel televizyona konuşan bir görgü tanığı, 40 yaşlarında siyah sakallı bir adamın hızla kalabalığın içine karıştığını ve kısa bir süre sonra geniş çaplı bir patlama meydana geldiğini anlattı.

Çoğunluğunu Sunni Müslümanların oluşturduğu Pakistan'da huzuru bozmak isteyen güçler azınlıkta bulunan Şii Müslümanları hedef alan periyodik eylemlerden birine daha imza atarak Şii Müslümanların kutsal saydığı hicri takvime göre Muharrem ayının 10. gününde kutlanan Aşure gününü kana buladılar.

Turkishny.com