Mafya, suç çeteleri, cinayetler, hırsızlık, soygun ve her türlü suçun aralıksız olarak işlendiği, can güvenliğinin sürekli tehdit altında olduğu bir kent olarak tarihi geçen New York, artık huzur dolu bir kent olarak anılıyor.

Geçtiğimiz hafta, FBI’ın New York’u ABD’nin en huzurlu metropol şehri olarak ilan edilmesinin ardından, New York Emniyet Müdürlüğü dün yaptığı açıklamada, şehirde 2009 yılında işlenen cinayet sayısının 46 yıl önceki rakamlara gerilediğini, suç işleme oranının düştüğünü ve bunun tarihi bir rekor olduğunu açıkladı.

1963 yılından bu güne kadar işlenen cinayet sayılarının istatistiksel olarak kayıt altına alındığı New York’ta 2009 yılında 461 cinayet işlendi. 1990 yılında 2,245 kişinin cinayete kurban gittiği New York’ta, geçtiğimiz yıl 502 kişi cinayete kurban gitmişti. 2008 yılına oranla şehirde cinayet, silahlı saldırı, hırsızlık, soygun, tecavüz gibi suçların işlenme oranı 2001 yılına göre yüzde 35, 2008 yılına göre de yüzde 10 oranında azalma meydana geldi.

New York şehri geçtiğimiz hafta açıklanan yıllık FBI raporuna göre, ABD’deki en büyük 25 kent arasında işlenen suç oranına göre en huzurlu metropol kent olarak açıklanmıştı.

(ANKA)