İsrail, Filistinliler için en hassas bölgelerden biri olan Doğu Kudüs'e 700 yeni konut yapacağını duyurdu. İsrail hükümet sözcüsü Mark Regev, yeni konutların Doğu Kudüs'ün üç farklı noktasında inşa edileceğini açıkladı. Kararın ABD ve Batılı ülkelerin Noel tatiline girdiği bir sırada ve Gazze saldırılarının yıldönümüne denk gelmesi dikkat çekiyor. İnşaatların kağıt üzerinde kalan Ortadoğu barış girişimlerini tamamen sabote edeceği ve yeni gerginliklerin fitilini ateşleyebileceği belirtiliyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, İsrail'in barış açıklamalarında samimi olduğunu göstermesi için yerleşim birimi inşaatlarını en azından 6 ay süreyle durdurması gerektiğini açıklamıştı.

Doğu Kudüs, Filistinliler ve İslam dünyası için kutsal kentlerden biri olduğu gibi, müstakbel Filistin devletinin de başkenti olarak kabul ediliyor. 1967 yılında pek çok Filistin toprağı gibi İsrail tarafından işgal edilen Doğu Kudüs'te 200 binden fazla Filistinli yaşıyor.

Ancak 2009 yılı başında iktidara gelen Binyamin Netanyahu liderliğindeki aşırı sağcı İsrail hükümeti, Kudüs'ü doğu ya da batı olarak değerlendirmediklerini, tüm Kudüs'ün İsrail'in tek ve bölünemez başkenti olduğunu öne sürüyor. İsrail, Kudüs'ün ya da İsrail'in egemenliği altındaki herhangi bir yerde yerleşim birimi inşa edebileceğini iddia ediyor.

Filistinli yetkililer, İsrail'in Doğu Kudüs'ün diğer Filistin kentleri ile bağlantısını kesmek için yoğun bir gayret gösterdiğini, bu şekilde kentin müstakbel Filistin devletinin başkenti olmasını önünü kesmeye çalıştığını belirtiyor.

İsrail son dönemde ABD'nin de sert tepkisine rağmen, kentin farklı yerlerinde Filistinlilere ait evleri yıktığı gibi, pek çok yerde de küçük çaplı konutlar inşa etmeye başlamış ya da inşa edeceğini duyurmuştu.

Son olarak da geçtiğimiz ay Doğu Kudüs sınırları içindeki Gilo yerleşim bölgesinde 900 konut inşa edeceğini duyuran İsrail, Doğu Kudüs'te inşa edecekleri konut sayısının 4 bin civarında olduğunu belirtiyor.

Bu arada İsrail, Batı Şeria'da Filistinlilere ait özel arazileri gasp etmeye hazırlanıyor. Yeş Din adlı bir insan hakları örgütü Batı Şeria'daki Orfa Yahudi yerleşim birimine kanalizasyon arıtma sistemi kurulması için çevredeki Filistin arazilerinin kamulaştırılması girişimlerini engellemek amacıyla İsrail Yüksek Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Ancak İsrail Cumhuriyet Savcılığı Filistinlilere ait özel arazilerin istimlak edileceğini duyurdu. Son gelişmelerin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun 'Filistin özel mülkleri Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesi için kullanılamaz' sözüne aykırı olduğu belirtiliyor.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez de Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e Filistinlilerin özel mülklerinin korunacağının garantisini vermişti.

Arıtma tesislerinin inşasına 2007 yılında çevredeki Ayn Yebrud adlı Filistin köyünün arazileri üzerinde başlanmıştı. Açıklamaya sert tepki gösteren Yeş Din'in avukatlarından Şlomo Zakariya, İsrail hükümetinin toprak hırsızlığını yasallaştırmaya çalıştığını belirtiyor. Zakariya, İsrail'in Filistinlilerin mülklerini korumak için ne kadar isteksiz olduğunun bu şekilde ortaya çıktığının da altını çiziyor.

Batı Şeria'daki Ofra Yahudi yerleşim birimi İsrailli insan hakları kurumlarınca Filistinlilere ait araziler üzerinde yapılan en büyük illegal yapılaşma olarak değerlendiriliyor ve burada yer alan yapıların çok büyük bir kısmının yıkılması gerektiğini belirtiyor. (CİHAN)