Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının yıl dönümünde Filistin Büyükelçiliğini ziyaret etti.

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf ile görüşen Davutoğlu, Büyükelçilikteki özel defteri imzaladı.

Davutoğlu, yaptığı açıklamada, "Gazze'ye yönelik saldırıların birinci yıl dönümünde Filistin Büyükelçiliğini ziyaret ederek, bu konudaki hükümetimizin ve halkımızın dayanışmasını bir kez daha göstermek istedik" diye konuştu.

Gelişmelerin insani boyutuna işaret eden Davutoğlu, "Biz bölgemizde böyle bir insani dramın yaşanmasını doğru bulmuyoruz" dedi. Davutoğlu, Gazze saldırıları sonrasında uluslararası toplumun Şarm El Şeyh'te yardım konferansı düzenlediğini, aradan bir yıl geçmiş olmasına rağmen Gazze'deki insani durumun ciddiyetini koruduğunu ifade etti. On binlerce insanın kış mevsimine evsiz girdiğini, on binlerce çocuğun eğitim hakkından yoksun olduğunu söyleyen Davutoğlu, aynı zamanda inşaat ve tamir imkanlarının bulunmadığını kaydetti.

"Gazze artık bir açık hava hapishanesi, bir tür getto niteliğinden çıkarılmalıdır" diyen Davutoğlu, bu çerçevede herkesin sorumluluğu bulunduğunu belirtti. Davutoğlu, Türkiye'nin bölgedeki insani boyutun iyileştirilmesi için elinden gelen gayreti sürdürmeye devam edeceğini söyledi.

-ULUSLARARASI KONVOY-

Gazze'ye yola çıkan uluslararası konvoya Mısır'ın izin vermemesiyle ilgili gelişmeler hakkındaki bir soru üzerine Davutoğlu, "Türkiye ile Mısır arasında bu konuda herhangi bir olumsuz gelişme yoktur" dedi. Davutoğlu, aksine Mısır ile bu anlamda tam bir istişari işbirliği içinde olunduğunu söyledi.

Davutoğlu, Gazze'ye yönelik dayanışma faaliyetlerinin bir düzen içinde yapılmasının önemine işaret ederek, "Ümit ederiz ki, bu mesele kısa sürede aşılır ve bir anlamda bu çalışmaları yapanlar Gazze ile dayanışmalarını göstermiş olurlar" dedi.

Meselenin biraz da güzergah meselesi olduğuna işaret eden Davutoğlu, konunun prensip olarak karşı çıkma değil, ortak bir güzergah üzerinde anlaşma meselesi olduğunu belirtti. Davutoğlu, Türkiye'nin çabalarının meselenin bu çerçevede çözümüne katkıda bulunmak olduğunu belirtirken, bu bağlamda ortak güzergah tespit edilmesi ve güzergahın kullanılması yönünde çaba gösterileceğini ifade etti.

Mısır'ın bölgenin en önemli ülkelerinden biri olduğunu ve Filistin konusunda en büyük katkıyı yapacak ülkelerin başında geldiğini belirten Davutoğlu, "Filistin'e bugünlerde hepimizin katkıda bulunması, hepimizin sorunun çözümüne olumlu yönde çaba göstermesi lazım" diye konuştu.

Konvoyla ilgili olumlu gelişmeler olduğu haberlerinin geldiğini ifade eden Davutoğlu, "Biz Gazze'deki ablukanın kalkması beklentisi ve arzusu içindeyiz. Bu konuda elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.


DAVUTOĞLU: BÜTÜN TARAFLARA ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ; BU ABLUKA KALKMALI VE BARIŞ SÜRECİNİN ÖNÜ AÇILMALI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gazze'ye yönelik saldırıların birinci yıl dönümünde taraflara çağrıda bulunarak, ablukanın kalkması ve barış sürecinin önünün açılması gerektiğini söyledi.

Davutoğlu, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf ile Filistin Büyükelçiliğindeki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Gazze'de süregiden belirsizlik hali ve insani trajedinin Filistin'in uzlaşı çalışmalarını olumsuz etkilediğini belirterek, "Filistinli kardeşlerimizin bir an önce tek bir otorite etrafında birleşerek, haklarını korumalarını ve Filistin'deki belirsizliğin bir an önce bitmesini istiyoruz" diye konuştu.

Gazze'deki durum sürdükçe, Orta Doğu barış sürecinin de sağlıklı şekilde işlemesinin çok zor olacağını ifade eden Davutoğlu, Gazze'deki durumun düzeltilmesinin hem Filistinlilerin birleşmesinin önünü açacağını, hem de İsrail-Filistin görüşmelerine yeni bir ivme katacağını kaydetti.
Davutoğlu, "Bir vücutta herhangi bir yara söz konusuysa, bu yara sürekli kanıyorsa, vücudun sıhhatli bir şekilde düşünme kabiliyeti yok demektir. Onun için Gazze meselesinin bir an önce çözümünü İsrail-Filistin görüşmelerinin ve Orta Doğu barış sürecinin başlaması için elzem görüyoruz" dedi.

Orta Doğu'da Türkiye'nin politikasının açık olduğunu ifade eden Davutoğlu, siyasi diyaloğa ve ekonomik işbirliğine, kültürel çeşitliliğe ve harmoniye dayalı yeni bir düzenin, Orta Doğu'da yaşayan halklar tarafından hayata geçirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Bölgedeki gelişmelerin Orta Doğu'yu her türlü gerilime, çatışmaya hazır hale getirebileceğine işaret eden Davutoğlu, "Gazze Orta Doğu'da bir mayın gibi. Abluka sürdükçe bu mayın her an gerilim tırmandıracak sonuçlar doğurabilir" dedi.

Gazze'deki ablukanın kaldırılması gerektiğini ifade eden Davutoğlu, "Bölgemizin ve dünyanın tahammülü kalmamıştır. Türkiye olarak biz, bütün taraflara çağrıda buluyoruz; Bu abluka kalkmalı ve barış sürecinin önü açılmalı" diye konuştu.

Filistin Büyükelçisi Maruf da açıklamasında, Gazze'ye yapılan saldırının yıl dönümünde Davutoğlu'nun ziyaretinin büyük önem taşıdığını söyleyerek, Türkiye ile her zaman dayanışma içinde olduklarını kaydetti.

Ekonomik ve siyasi açıdan Türkiye'nin Filistin davasına duyarlı olduğunu belirten Maruf, bu davranışı takdir ettiklerini belirtti.

Gazze'nin hala kuşatma altında olduğunu söyleyen Maruf, Türkiye'nin Gazze'nin imarı için 50 milyon dolar bağışta bulunduğunu ancak İsrail'in müsaade etmediğini kaydetti. Maruf, ambargo yüzünden Gazze halkının sıkıntı ve açlık çektiğini bildirdi.

Filistin ile Türkiye arasındaki ilişkilerden duyduğu memnuniyeti de ifade eden Maruf, bu ilişkilerin devamını beklediklerini söyledi.

Mısır'daki uluslararası konvoya yönelik soru üzerine de Maruf, güzergaha ilişkin bir harita çizildiğini, bu çerçevede sorunun bir an önce çözülerek, konvoyun Gazze'ye ulaşmasını ümit ettiklerini kaydetti.

AA

Fotoğraflar: AA