Ekonominin çökmesi, mortgage bunalımı, işsizlik gibi sorunlarla ABD'nin tümünü etkileyen kriz ülke genelinde ortalama ev fiyatlarını 173 bin dolara düşürdü. Fiyatların 2002'den bu yana ilk kez gerilediği New York'ta ise ev piyasasında düşüş eğilimi üçüncü çeyrekte biraz duruldu.

Geçen yıla göre yüzde 14 gerileyen fiyatlar ortalama 670 bin dolar seviyelerine indi. New York'un kalbi Manhattan'daki apartman dairelerinin fiyatları ise yüzde 17'lik bir düşüşle ortalama 1 milyon 233 bin dolara geriledi. New York Emlak Kurulu (REBNY) verilerine göre Manhattan'ın gözde semtlerinden Tribeca'da ev fiyatları 2 milyon 858 bin dolara, Upper East Side'da 1 milyon 230 bin dolara, Upper West Side'da ise 945 bin dolara kadar çıkıyor. Kiralar ise geçen yıla göre yüzde 5 düştü; Manhattan'da üç odalı bir dairenin kirası Tribeca'da ortalama 6 bin 889 dolarken en ucuz yer olan Harlem'de 2 bin 156 dolara geriledi.

Lüks ev piyasası duruldu

Manhattan emlak piyasasında ortalamanın yüksek seyretmesi ultra lüks apartmanların satışına da bağlı. Bu yıl Manhattan'da toplam ev satışı geçen yıla göre dörtte bir azaldı. Ortalama ev fiyatlarındaki keskin düşüşün bir diğer nedeni de geçen yıllarda 20 milyon doların üstünde satılan daireleriyle piyasaları canlandıran 15 Central Park West ve The Plaza gibi gözde yapılarda bu yıl tek tük satış olması. Şu an piyasadaki en yüksek fiyatlı evlerden 22 71st Street'teki malikane 75 milyon dolardan aylardır alıcısını bekliyor. ABD Başkanı Barack Obama'nın ilk kez ev alanlara sunduğu avantajlardan ve düşen mortgage faizlerinden yararlanarak oturduğu evi almak isteyen kiracıların ilgisi ise daha çok 400 bin dolar civarındaki tek odalı daireler ve stüdyolara yöneliyor.

5. Cadde kriz dinlemiyor

Manhattan genelinde dükkan kiralarındaki düşüş geçen yıla göre yüzde 11. Krizden lüks markaların resmi geçit yaptığı 5. Cadde ve Madison Avenue'daki mağazalar da etkilense de Gucci, Versace gibi büyük markaların itibar mağazalarına ev sahipliği yapan 5. Cadde üzerinde zemin kat kiraları düşmüyor. Hatta bu mağazaların metrekare başına kiraları 2009'un son çeyreğinde geçen yıla göre iki katına çıkarak 180 dolar civarına ulaştı. Tüketimde geçen yıl en büyük darbeyi yüzde 15 gerileyen lüks tüketim harcamalarının alması mağazaların satışlarını düşürdü. Kalburüstü tüketicinin gücünün azaldığı, alışveriş yapanların da gösterişten kaçındığı, amblemsiz torbalarla mağazalardan çıktığı rivayeti var. Kriz öncesinde metrekare başına 100 dolardan yapılan kontratlar nedeniyle Madison Avenue'da boş dükkan oranı yüzde 10'un üzerine çıktı. Reel kiraların metrekare başına 80 doların altına düşmesine rağmen kitle tüketim markaları bu semtlere girmeyip yeni mağazalarını metrekare başına kiraların 30 dolar civarında olduğu Union Square'de açmayı tercih ediyor.