Körfez ülkelerinden Kuveyt'in kenti vatandaşlarına ait 23.3 milyarlık tüketici borcunu ödemeye hazırlandığı bildirildi.

The National gazetesindeki haberde, sıkıntılı dönemlerde vatandaşlarının şahsi borçlarını daha önce de ödemiş olmakla bilinen Kuveyt hükümetinin bu hareketinin ilk olmadığı kaydedildi. Kuveyt parlamentosunda saatler süren görüşmelerin ardından ilk tur oylamada teklif onaylandı ve son tur oylama 5 Ocak'ta yine parlamentoda yapılacak. Hükümet bu kanun teklifine Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Bu yasa teklifi ile hükümetin bankalardaki depozitlerine ait 23.3 milyar dolarlık faiz parası kullanılarak vatandaşların kredi kartı borçları, şahsi krediler ve hesaptan fazladan çekilen paralar dahil tüm borçlarının kapatılması öngörülüyor.

Kuveyt finans bakanı Mustafa El Şimali'ye göre bu yardım, Kuveyt Yatırım Otoritesi'ne 2.86 milyar dinar (yaklaşık 10 milyar dolar), hükümete de 2 ile 3.725 milyar dinara (yaklaşık 13 milyar dolar) malolacak.

Parlamentonun 5 Ocak'ta teklifi kabul etmesi durumunda hükümetin bunu reddedebileceği fakat yine parlamentonun üçte ikilik oy çokluğu ile bunu aşabileceği kaydedildi.

DEVLET BABA İMAJI

Son yıllarda Kuveyt hükümetinin 'koruyucu devlet' imajından kurtulmaya çalışmasına rağmen vatandaşlarının halen kriz zamanında devletten yardım beklediği kaydedildi. Bu yasa tasarısının kabul edilmesi halinde Kuveyt, vatandaşlarının borcunu kapatmada en az dördüncü defa yardım etmiş olacak.

Geçen yıl küresel ekonomik krizin etkilerinin bölgede hissedilmeye başladığında Kuveytli vatandaşlar Kuveyt borsasının önünde protesto düzenlemiş ve borsaların değer kaybetmesinin ardından hükümetten yardım talebinde bulunmuştu. Daha sonra Kuveyt hükümeti krizle boğuşan vatandaşlarına yardımcı olmak için 500 milyon dinarlık (1.75 milyar dolar) fon kurduğunu açıklamıştı.

Kaynaklara göre Kuveyt hükümeti 1991'daki birinci Körfez savaşının ardından kendi vatandaşlarına ait tüm tüketici borçlarını iptal etmişti.

Ayrıca 1982'deki Manah borsasının çökmesinin ardından bankalara ve yatırım firmalarına milyarlarca dolarlık yardımda bulunmuştu. Manah'ın (Suk el Manah) klimalı bir araba garajında yabancı borsa kağıtlarının ticareti için kurulmuş kontrolsüz ve spekülatif bir borsa olduğu ve çökmesinin ardından birçok Kuveytli yatırımcının iflas ettiği öğrenildi.

(CİHAN)