Senato'da kabul edilen Sağlık Hizmetleri Reformunun New York'un sağlık harcamalarına 1 milyar dolarlık ek yük getireceğini söyleyen Vali Paterson, reformun kabul edilmesini "tarihi bir başarı olarak" değerlendirdi. Reformun New York ve ülkenin her yerinde sağlık güvencesi olmayan toplam 2,5 miyon insan için öneminin altını çizen Paterson, sağlık reformuna desteklerinin tam olduğunu yineledi. Diğer taraftan reformun New York Eyaleti ve New York Şehri için adaletsiz bir yaklaşımı olduğunu savunan Vali, New York'un sağlık reformundan önceki dönemlerde de federal yoksulluk sınırının altındaki bireylerin sağlık harcamalarını büyük oranda karşıladığını söyledi. Sağlık giderlerinin büyük ölçüde eyalet tarafınan sağlanması nedeniyle, yeni sağlık hizmetleri reformundan faydalanacak New Yorklu vatandaşların sayısının az oluşu, New York'a diğer eyaletlere nazaran daha az fon aktarılacağı anlamına geliyor. Tarihi bir adım olarak nitelendirdiği reformu bu açıdan eleştiren Paterson, eyalet bütçesinin darlığından yakınarak kanun koyuculara sitem etti.

Sağlık Hizmetleri Reformu'nun bu açıdan, vatandaşlarına daha fazla sağlık hizmeti götüren New York eyaleti için haksızlıklar içerdiğini belirten Paterson, yeni yasaların eyalete yıllık 1 milyar dolar yük getireceğini söyledi.

Ortaya çıkan karışıklığı engellemek için kanun koyucularla işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirten Paterson, "Böyle bir sonucun ortaya çıkmasını engellemek için Temsilciler Meclisi ve Senato bu konuyu tekrar görüşmeli ve fonların eyaletlere adil dağıtılmasını sağlamalıdırlar," dedi.

Temsilci Charlie Rangel ise Paterson ve Bloomberg'in eleştirileri dahil, sağlık hizmetleri reformu aleyhine yapılan eleştirileri teskin etme yoluna giderek, reformun Senato ve Temsilciler Meclisi versiyonları buluşturulduğunda New York'un haklarının korunacağı yönünde söz verdi.

Turkishny.com