Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkileri kimsenin bozmasına izin vermeyeceklerini belirterek, "Türkiye ile Azerbaycan arasına fitne girmesine izin vermeyiz" dedi. Davutoğlu, temaslar için Ankara'da bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile görüştü. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Davutoğlu, bir gazetecinin Türkiye ile Azerbaycan arasında son zamanlarda "kara kedi" girdiği ve bu yanlış anlaşılmaların önlenmesi için neler yapılacağını sorması üzerine, "Türkiye ile Azerbaycan arasında kara kedi söz konusu olmaz. Nasıl bir aile içinde doğrudan istişareler, görüşmeler olursa biz de bu ilişkiyi hiçbir zaman aksatmadık" dedi.

İki ülke arasında sadece ziyaretlerle değil telefonla da sürekli görüşmelerin olduğunun altını çizen Davutoğlu, Memmedyarov ile birlikte hiçbir zaman aralarında yanlış anlaşılmaya sebep olabilecek bir ortamın doğmasına izin vermediklerini kaydetti.

Davutoğlu, şunları söyledi:

"Türkiye ile Azerbaycan arasına fitne girmesine izin vermeyiz. Hiç kimsenin böyle bir yaklaşım içinde olmaması gerekir, yanlış bir kanaat veya beklenti içinde olmaması gerekir. Türkiye ile Azerbaycan her zaman, her meseleyi çok açık bir şekilde konuşur, meselelerini birlikte ele alır ve tek bir perspektifle olaylara bakar. Onun için tek millet iki devlet ilkesi vardır."

İki devlet arasında görüş farklılığı olması halinde bile meseleleri çok açık bir dille konuşmayı bildiklerini kaydeden Davutoğlu, bu konuda Türkiye ile Azerbaycan'ın çok güçlü bir diplomatik geçmişi, aynı zamanda kopartılamayacak tarihi bağları olduğunu dile getirdi.

-İRAN'IN NÜKLEER ÇALIŞMALARI-


Davutoğlu, bir gazetecinin İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin "uranyumu zenginleştirmek için Türkiye'ye gönderebileceklerini" açıklamasını hatırlatması üzerine, bu konuda Türkiye'nin çabalarının herkes tarafından bilindiğini, Türkiye'nin yeni bir gerilime yol açmayacak her türlü diplomatik çözüm için elinden geleni yapmaya devam edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kendisinin değişik vesilelerle hem Amerikalı yetkililerle hem de İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile yaptığı görüşmelerde bu konunun gündeme geldiğini bildiren Davutoğlu, "Bütün bu çabalarımız Türkiye'nin dış politikasının temel ilkesi olan gerilimlerin olmadığı, çatışmaların olmadığı ve sorunların diplomatik yollarla çözüldüğü bir ortamın sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Bu konuda da ümitsiz değiliz, elimizden geleni yapacağız. İran'dan gelen bu açıklamayı memnuniyetle karşılıyoruz" diye konuştu.

DAVUTOĞLU: KAFKASYA'DA BARIŞA ÇOK YAKIN OLDUĞUMUZ KANAATİ BİZDE PEKİŞİYOR. BU YAKIN OLDUĞUMUZ BARIŞIN ELDEN KAÇMAMASI İÇİN HERKESİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMA ZAMANI GELMİŞTİR

ANKARA (A.A) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "kendilerinde Kafkasya'da barışa çok yakın oldukları kanaatinin pekiştiğini" belirterek, "Bu yakın olduğumuz barışın elden kaçmaması için herkesin üzerine düşeni yapma zamanı gelmiştir" dedi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile yapılan görüşmelerin ardından Dışişleri Bakanlığı konutunda düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu, bugünkü görüşmelerin yeni konutunda yapılan ilk resmi görüşmeler olduğuna dikkati çekerek, konutun aslında 1,5-2 aydır resmi görüşmelere hazır halde olduğunu, ancak Ekim ayındaki Bakü ziyareti sırasında, Memmedyarov ile Ankara'da buluşmayı kararlaştırdıklarını ve bu çerçevede yeni konuttaki ilk resmi görüşme ve ilk resmi yemeği her zaman Türkiye için özel olan Azerbaycan'ın dışişleri bakanı ile yapmak istediğini kaydetti. Davutoğlu, "Bu, Azerbaycan'ın bizim için her zaman bir önceliği olduğunun küçük bir işaretidir" dedi.

Davutoğlu, Mayıs ayından beri kendisinin 4 kez Azerbaycan'ın başkenti Bakü'yü ziyaret ettiğini ve Azeri meslektaşının da çeşitli vesilelerle Türkiye'ye geldiğini ifade ederek, görüşmelerinde ikili temasları ele aldıklarını, Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısının Bakü'de toplanması için gerekli hazırlıklara hız vereceklerini kaydetti.

Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın yakın zamanda geniş katılımlı bir heyetle Azerbaycan'ı ziyaret etmeyi planladığını açıklayan Davutoğlu, ekonomik, siyasi ve kültürel alanda atılacak adımları toplantıda ele aldıklarını söyledi.

Görüşmenin önemli bir kısmının Kafkasya'daki gelişmelere ayrıldığını bildiren Davutoğlu, özellikle son dönemde yükselen Azerbaycan-Ermenistan ihtilafını çözme çabaları ve Minsk Grubu eş başkanlarının yaptığı çalışmaları gözden geçirdiklerini ifade etti.

"Biz son dönemde Azerbaycan-Ermenistan ihtilafının çözümü yönünde atılan adımlar ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarının bu işgalden kurtarılması yönünde gösterilen diplomatik çabalara tam destek veriyoruz" diyen Davutoğlu, Türkiye'nin bütün çevre bölgelerde özellikle de Kafkasya'da kısıtlamaların kaldırıldığı, işgallerin ve gerginliklerin sona erdiği yeni bir dönemin gelmesi yönünde politika izlediğini ifade etti.
Davutoğlu, "Bu çerçevede hem Azerbaycan-Ermenistan, hem de Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde normalleşmenin bölgesel refah, istikrar ve düzen için önemli bir zemin oluşturacağı görüşünü paylaşıyoruz" dedi. Son gelişmelerle kazanılan ivmenin sürdürülmesi gerektiğini belirten Davutoğlu, Azerbaycan ve Ermenistan başta olmak üzere bölgedeki bütün aktörlerin bu ivmenin artarak devam etmesi yönünde gereken çabayı göstermesi gereğine işaret etti.

-"7-8 AYDA KATEDİLEN MESAFE"-


Dışişleri Bakanı Davutoğlu, şunları söyledi:

"17 yıl ile son 7-8 ay içinde katedilen mesafe karşılaştırıldığında Kafkasya'da barışa çok yakın olduğumuz kanaati bizde pekişiyor. Bu yakın olduğumuz barışın elden kaçmaması için herkesin üzerine düşeni yapma zamanı gelmiştir. Donmuş krizlerden kimse medet ummamalı. Bu krizleri hep birlikte el ele çözerek, halklarımızın daha fazla kaynaşmasına yol açacak barış ortamını sağlamalıyız."

Bu konuda Türkiye ile Azerbaycan arasında tam bir işbirliği olduğunu belirten Davutoğlu, iki ülke arasında bütün konuların açıklıkla paylaşıldığını ifade etti.

Görüşmede diğer bölgesel konular ile Afganistan'daki gelişmeleri ele aldıklarını bildiren Davutoğlu, enerji projelerini de görüştüklerini ve Avrasya ölçekli enerji projeleri konusunda Türkiye ile Azerbaycan'ın birlikte çalışacaklarını bir kez daha teyit ettiklerini belirtti.
Davutoğlu, "Ermenistan ile imzalanan protokollerin milletvekillerinin bağımsız iradeleriyle mi şekilleneceği" yönündeki soruya, Türkiye'de her zaman Meclisin iradesinin her türlü iradenin üstünde olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

Ahmet Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Kapsamlı normalleşmenin bir an önce bölgemizde gerçekleşmesini istiyoruz. Temel hedef, ulaşmak istediğimiz hedef, budur. Türkiye-Ermenistan normalleşmesi süreci konusunda samimiyiz ve bunun gerçekleşmesini arzu ediyoruz. Aynı şekilde Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini ve bunun için de Karabağ sorunun donmuş kriz halinden çıkarılması ve işgal altındaki Azeri topraklarının işgali sona erdirecek nihai bir barışın sağlanması, bütün bu normalleşme süreçlerinin daha sağlam bir zemine oturmasını sağlayacaktır."

-KKTC BAŞBAKANI EROĞLU İLE GÖRÜŞME-

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin bir soru üzerine de Davutoğlu, bu ziyaret öncesinde bazı spekülasyonlar yapıldığını hatırlatarak, "Bizim KKTC liderleriyle temaslarımızın herhangi bir sınırlayıcı prensibi olmaz. Her zaman gerek Sayın Cumhurbaşkanı Talat ile, gerekse Sayın Başbakan Eroğlu ile her vesileyle görüşürüz" dedi.

Davutoğlu, "Talat'ın gelmeyişinin sanki bir tercih gibi yorumlanmasının doğru olmadığını" belirterek, Eroğlu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte kapsamlı görüşmeler yaptıklarını, sabah da kahvaltıda bir araya geldiklerini bildirdi.

Görüşmelerde KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ele alındığını söyleyen Davutoğlu, yürüyen müzakereleri de detaylı şekilde ele aldıklarını kaydetti. Davutoğlu, müzakereler yoğunluk kazandıkça KKTC ile Türkiye arasındaki istişarelerin de artacağını, bunun doğal olduğunu ifade ederek, ziyaretlerdeki yoğunluğun müzakerelerin yoğunluğuna paralel olarak devam edeceğini söyledi.

Davutoğlu, "Bizim bütün meselemiz KKTC halkının bir bütün halinde kendi geleceklerini tayin bakımından müzakerelere ağırlıklarını koymaları, kalıcı ve adil bir barışın sağlanması konusunda tek bir vücut olarak ortak bir stratejik hedefe yönelik olarak çalışmalarıdır. Ana parametreler bellidir, bunların etrafında da her türlü alternatif görüş alışverişi tabii ki yapılacak ve müzakerelere pozitif katkı verilmeye devam edilecek" diye konuştu.

AA

Fotoğraflar: AA