Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre, eski bir New York Üniversitesi çalışanı kampüse yakın bir alanda bulunan likör dükkanının çöp kutusundan aldığı faturaları düzenleyerek, 409000 Amerikan Doları tutarında harcama göstermiş. New York Üniversitesinin Kimya bölümünde yönetici olarak çalışmakta olan 47 yaşındaki John Runowicz'in, kampüs yakınlarındaki bir dükkanın çöp kutusunu karıştırarak bulduğu faturaları kullanarak, bu faturaları laboratuar gereçleri ya da okulun düzenlediği etkinlikler gibi başlıklardan oluşan hayali harcamalar için düzenlediği naylon faturalar hazırladığı anlaşıldı.

Manhatten bölge avukatı Robert M. Morgenthau, "Faturaların bir likör dükkanına ait olduğunu bu güne kadar kimse farketmemiş," dedi. Üniversite çalışanının uyguladığı dolandırıcılık taktikleri bir öğrencinin olaydan şüphelenmesi ve durumu okul yönetimine bildirmesiyle ortaya çıktı.

Büyük çaplı dolandırıcılıkla suçlanan Runowicz suçlamaları reddetti. Üniversitedeki işinden kovulan Runowicz kefaretsiz salıverildi.

Turkishny.com