Yemen güvenlik güçlerinin, Şabva kentinde terör örgütü El Kaide militanlarına düzenlediği hava operasyonunda ölenler arasında, ABD'deki Fort Hood saldırısıyla bağlantılı olduğu bildirilen Enver El Evlaki adlı radikal imamın da bulunduğu sanılıyor. Adının açıklanmasını istemeyen Yemenli bir güvenlik yetkilisi, ABD'nin Teksas eyaletinin Fort Hood askeri üssünde saldırı düzenleyerek 13 kişiyi öldürüp 42 kişiyi yaralayan Binbaşı Nidal Malik Hasan ile bağlantı kurduğu bildirilen Evlaki'nin de ölenler arasında olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Amerikan istihbaratı, Hasan'ın geçen yılın sonlarında Evlaki ile bağlantı kurduğunu belirlemişti.

Yemen güvenlik güçlerinin, El Kaide'nin militanlarına yönelik hava saldırısında 30 militan ölmüştü.

Yetkililer, saldırının, aralarında Arap Yarımadasındaki en üst düzey 2 El Kaide üyesinin de bulunduğu militanların toplantı yapmak için bir araya geldiğinde düzenlendiğini söylemişti.

Washington Post gazetesi için çalışan Yemenli gazeteci Abdullah Haydar Şaya ile geçen ay mülakat yapan Evlaki, Hasan'a Amerikalılara zarar vermesi için baskı yapmadığını belirterek, ilk elektronik postayı Ekim 2008'de aldığı Hasan'ın kendisiyle dertleşmek istediğini kaydetmişti.

AA