Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, "Vatanın ve halkının yeniden birleşmesi için elimden geleni yapıyorum" dedi.

Rum radyosunun haberine, Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) ve Yunan alayı (ELDİK) korolarından, Rum başkanlık sarayında Noel şarkıları dinledikten sonra açıklama yapan Hristofyas, KKTC'nin Beşparmak dağlarına çizilmiş olan ve Güney Kıbrıs'tan da çok rahat görünen, KKTC bayrağı, ay-yıldız ve "Ne Mutlu Türküm Diyene, K. Atatürk" ifadesini içeren görüntü için de hakaret içeren ifadeler kullandı ve daha sonra, bu görüntünün, "işgalin devam ettiğinin göstergesi olduğunu" iddia etti. Hristofyas sözlerini, ''Mümkün olan her şeyi yapmalıyız.

Beşparmak dağındaki yabancı cismin varlığına son vermeliyiz. Yapmaya çalıştığımız budur. Bu, siyasi liderliğimizin görevidir'' şeklinde sürdürdü.

Askerlere, cumhuriyeti korumaları çağrısı yapan Rum lider, ''yabancı müdahalenin sonucunda ülkenin hala bölünmenin ıstırabını çektiği için hala askerlik yaptıklarını'' söyledi.

''Hedefimiz Kıbrıs'ın askersizleşmesi, barışın gelmesi ve adanın yeniden birleşmesi, yabancı baskılar olmadan Kıbrıslı Türklerle barış içinde yaşamaktır'' diyen Hristofyas, ''Kıbrıs'taki Yunan askeri kontenjanının da bir gün özgür Kıbrıs'ı turist olarak ziyaret etmelerini'' diledi.

AA