Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Suriye Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının, "uzun bir yolun ilk kilometre taşı olduğunu" söyledi.

Konseyin, Başbakan Erdoğan ve Suriye Başbakanı Muhammed Naci Itri'nin katılımıyla Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen toplantısı tamamlandı.

Kapanış oturumunda bir konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, imzalanan anlaşmaların hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, "Bu şekilde, gelecek nesillere somut miras bırakabileceğimize inanıyorum" dedi.

Türk ve Suriyeli heyetler arasında ele alınan ve mutabakat sağlanan konularda verimli olunduğunu kaydeden Erdoğan, "Bu toplantıyı uzun bir yolun ilk kilometre taşı telakki edebiliriz" diye konuştu. Erdoğan, ulaştırma, ekonomi, ticaret, güvenlik, yerel yönetimler, enerji, su, çevre, kültür, eğitim ve kentsel dönüşüm gibi toplumun sosyal hayatını doğrudan etkileyen konularda işbirliği yapılacağını söyledi.

Suriye Başbakanı Muhammet Naci Itri ise toplantıların çok zengin içerikli olduğunu belirterek, "Amacımız, iki kardeş ülkenin ekonomilerine katkıda bulunarak gelişmelerini sağlamak ve bu vesile ile hem ülkelerimize hem bölgemizin kalkınmasına katkımız dokunacaktır" şeklinde konuştu.

Kapanış oturumunun ardından enerji, sağlık, eğitim, kültür, güvenlik, ekonomi ve ticaret, yerel yönetimler, su, çevre ve ulaştırma konularının da aralarında bulunduğu 51 resmi belgeye imza atıldı.

Bu kapsamda, "güvenlik, gecekondu bölgelerinin kalkındırılması, çevrenin korunması, yüksek öğretim ile bilim ve teknoloji" alanlarında, ilgili bakanlıklar ve kurumlar arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Ayrıca, "dışişleri bakanlıkları arasında işbirliği, turizm, eğitim, gençlik ve spor, müteahhitlik, toplu konut, sınır kapılarının ortak kullanımı, karşılıklı kültür merkezleri kurulması, yerel yönetim, denizcilik, sivil havacılık, demiryolları, bilgi ve iletişim teknolojileri, tarım, su kaynaklarının etkin kullanımı, hayvan sağlığı, asi nehri üzerinde ortak baraj inşası, yüksek öğretim, radyo-televizyon" alanlarına ilişkin işbirliğini içeren mutabakat zabıtları imzalandı.

İki ülke arasında "Bölgelerarası İşbirliği programının kapsamının genişletilmesine dair niyet beyanı" da imza edildi.

Polis eğitimi konusunda işbirliği protokolünün taslağı da hazırlanırken, iki ülke içişleri bakanlıkları arasında, "polis teşkilatlarınca yürütülen güvenlik hizmetlerinin yükseltilmesine yönelik projeli çalışmalarda işbirliği protokolü" ve "nüfus işlemleri konusunda işbirliği protokolü" de imzalandı. "Bilimsel teknolojik işbirliği protokolü, Suriye Arap Cumhuriyeti Haber Ajansı (SANA) ile Türkiye Cumhuriyeti Anadolu Ajansı (AA) arasında işbirliği protokolü, Türk Standartlar Enstitüsü (TSE) ile Suriye Standardizasyon Kurumu (SAMSO) arasında teknik işbirliği protokolü" de imzalanan diğer protokoller oldu.

Çalışma protokolleri kapsamında da, "hastane hizmetlerinin geliştirilmesi, aile hekimliği sisteminin geliştirilmesi, sağlık personelinin ortak programlarla eğitimi, tıbbi tecrübe alış-verişinin gerçekleştirilmesi ve ortak sağlık haftaları düzenlenmesi, bulaşıcı hastalıklar ve hudut sağlığı alanlarında işbirliği, Türkiye?de hasta tedavisi sağlanması ve kardeş hastaneler tesis edilmesi, ilaç, tıbbi cihaz ve malzeme ticaretinin ve üretiminin teşviki, sağlık stratejik planlarının geliştirilmesi ve sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi" belgeleri imzalandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Suriye Arap Cumhuriyeti Elektrik Bakanı Ahmed Kussey Kayalı?nın ortak bildirisi ve "elektrik" ile "petrol ve doğal gaz" alanlarında ortak bildiriler de kabul edildi.

Öte yandan, daha önce imzalanan, konut ve inşaat alanında işbirliği mutabakat zaptı çerçevesinde 2010-2011 yılları için ilk uygulama programı ile 2010-2012 yılları için kültür anlaşması uygulama programı da kabul edildi.

ŞAM (A.A) - Hediye Levent

Fotoğraflar: AA