Kar yağışı ve sıfırın altına inen hava sıcaklığıyla sert bir kış geçiren Avrupa'nın büyük bir kısmında dondurucu hava yüzünden 80'den fazla kişi öldü.

Polonya:
BBC'nin haberine göre, dondurucu hava yüzünden Polonya'da en az 42 kişi öldü. Ölenlerin çoğunun evsizler olduğu kaydedildi. Polonya polisi halka, sokakta gördükleri evsiz ve ayyaşlara yardım etmeleri çağrısında bulundu.

Fransa ve Ukrayna:

Soğuk hava yüzünden Fransa'da 2 evsizin, Ukrayna'da 27 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Hava sıcaklığının sıfırın altında 33 dereceye düştüğü Almanya, Avusturya ve Finlandiya'da da meydana gelen trafik kazalarında da 13 kişi öldü.

Avrupa'nın kuzey kesiminde hava, demir ve kara ulaşımının yapılamadığı ve kar yağışının sürmesinin beklendiği belirtildi.


Almanya:
Almanya'nın en büyük havaalanı olan Frankfurt havaalanında da, şiddetli kar yağışı nedeniyle çoğu seferin iptal edilmesinden dolayı yaklaşık 3 bin kişi mahsur kaldı.

Fraport adlı özel hava alanı işletmesinin bir sözcüsü, dün gece tüm pistlerin buzlanması nedeniyle hiçbir seferin yapılamadığını, 3 bin kişinin havaalanında gecelemek zorunda kaldığını, 5 bin yolcunun da çevredeki otellere yerleştirildiğini söyledi.

Havaalanına katlanabilir 1500 yatak konulduğu, uçaklara bindikten sonra mahsur kalan çok sayıda yolcunun da geceyi uçakların içinde geçirdiği kaydedildi.

İtalya:

İtalya'da kara kış, Milano başta olmak üzere pek çok kenti olumsuz etkiledi. Milano'da yollarda kar temizliği için ordu da devreye girdi. Toplam 800 askerin kar temizliği yaptığı Milano'da okullar tatil edildi. Milano'nun Linate ve Malpensa hava limanları saatlerce ulaşıma kapalı kalırken, pek çok uçuş da iptal edilmek zorunda kaldı.

Bergamo'daki Orio al Serio hava limanında da kar nedeniyle uçaklar iniş ve kalkış yapamadı. Dünden bu yana etkisini yoğun biçimde hissettiren kar ve don nedeniyle yüzlerce yolcu geceyi hava limanında geçirmek zorunda kaldı. Ülke genelinde tren seferleri de kara kış yüzünden gecikmeli olarak yapılabildi. Hızlı trenler hızlarını düşürmek zorunda kalırken, seferlerin yüzde 6'sı iptal edildi.

Emilio Romagna bölgesi başta olmak üzere kuzeydeki otobanların bir bölümü de don yüzünden araç trafiğine kapatıldı. Bölgedeki insanlar 30 yıldan beri böylesi soğuğa tanık olmadıklarını belirtiyor. İtalya Sivil Savunma Teşkilatı, yurttaşlara zorunlu olmadıkça yola çıkmamaları çağrısında bulundu.