Türkiye ile Suriye arasında son dönem ilişkileri alışık olduğumuz uluslararası ilişkilerde adeta ezber bozacak nitelikte gelişiyor. Bir dönem savaşın eşiğinden dönen iki komşu ülke arasındaki bu yakınlaşmayı kimi yorumcular "Bu kadarını hayal bile edemezdik." şeklinde değerlendirirken, Türkiye-Suriye yakınlaşması stratejik ortaklığa doğru hızla ilerliyor.

Bir dönem savaşın eşiğinden dönen iki ülke arasındaki yakınlaşmayı özetleyen belki de en önemli sözü Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad söyledi. Esad, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başkanlık Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, "Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkinin temelini karşılıklı güven oluşturuyor." dedi. Esad, bu deyimiyle karşılıklı ilişkilerde iki ülkenin birbirine ne kadar güvendiğini de ortaya koymuş oldu. Esad'ın yakınlaşmada esas olarak tanımladığı güven unsuru sadece siyaset alanında değil sosyal yaşamın her alanındaki sağlam ilişkilerin temelini oluşturuyor.

Buna paralel olarak Suriye, İsrail ile başlattığı dolaylı görüşmelere Türkiye'nin aracı olmasına büyük önem veriyor. İsrail'in Gazze saldırısının ardından kesintiye uğrayan barış görüşmelerine yeniden başlanması amacıyla, İsrail tarafından Türkiye'nin ara buluculuğunu istemedikleri yönündeki açıklamalara Şam yönetimi, "Türkiyesiz olmaz" diyerek net cevap verdi. Bu anlamda Fransa'nın aracı olma çabaları karşısında Esad Paris ziyaretinde AB ülkelerinden Türkiye'nin barış konusundaki çabalarını desteklemelerini isteyerek, Türkiye'nin saf dışı bırakılamayacağını ortaya koydu.

Siyasi alanda olduğu gibi Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkiler, ekonomik, ticari, kültürel ve askeri her alanda hızla gelişiyor. Suriye Devlet Başkanı Esad'ın Suriye Türkiye ziyaretinde ilişkilerin stratejik işbirliğine taşınması için bir stratejik işbirliği toplantısı kararı alındı.

13 Ekim 2009'da Halep ve Gaziantep'te gerçekleştirilen Türkiye - Suriye Yüksek Düzeyli İş Birliği 1. Toplantısı ikili işbirliğinin en somut adımı oldu. Halep ve Gaziantep'te ayrı ayrı gerçekleştirilen toplantılara Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim'in yanı sıra her iki ülkeden çok sayıda bakan iştirak etti. Yapılan toplantılarda iki ülke arasındaki tüm ilişkiler masaya yatırılarak işbirliği yapılacak konular belirlendi. Toplantıda iki ülke arasında vizenin kaldırılması anlaşmasının imzalanması büyük önem taşıyor. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "İki dini bayramımız vardı. Bu da bizim üçüncü bayramımız oldu." sözü varılan anlaşmanın önemini gösteriyordu.

Suriye basını da gelişen ilişkilere geniş yer vererek, Türkiye Suriye, arasında ne sınır, tel örgü ne de mayın kaldı" diyerek ilişkilerin ulaştığı boyuta işaret etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 22 - 23 Aralık tarihleri arasında gerçekleştireceği Suriye ziyaretinde Halep ve Gaziantep'te varılan anlaşmalara imza konulacak. Şam'da gerçekleştirilecek Türkiye - Suriye Yüksek Stratejik İşbirliği Toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Başbakanı Naji Otri'nin başkanlığında toplanacak. Her iki ülkeden çok sayıda bakanın iştirak edeceği toplantıda her iki başbakan 50'yi aşkın anlaşmaya imza koyacak.

Türkiye ile Suriye arasında, ekonomi, ticari, eğitim, doğalgaz, tarım, ulaşım gibi birçok alanda işbirliğini sağlayacak bu anlaşmaların Ortadoğu'ya önemli yansımaları olacak. Geçtiğimiz günlerde Türk - Arap İş Birliği Formu'na katılan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Suriye ile Türkiye arasındaki yakınlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye'nin Arap dünyası ile yakın ilişkiler kurmasının bölgenin geleceği anlamında büyük önem taşıdığına vurgu yapmıştı.

(CİHAN)