Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmede, Türkiye ile ilişkilerin farklı alanlarda geliştirilmesi konusunu görüştüklerini bildirdi.

Yunanistan Başbakanı Papandreu, Danimarka'daki iklim zirvesi çerçevesinde katıldığı bir yemekte Cumhurbaşkanı Gül ile birkaç dakika ayaküstü görüştüklerini söyledi. Cihan'a konuşan Papandreu, Cumhurbaşkanı Gül'ü eskiden beri tanıdığını ifade etti. Papandreu, dışişleri bakanı olduğu dönemde Gül'ün de dışişleri bakanı olduğunu ve kendisini yakından tanıdığını kaydetti.

"Görüşme esnasında iki ülke arasındaki ilişkilerin daha dinamik bir şekilde geliştirilmesi için ne yapabileceğimizi konuştuk." diyen Yunanistan Başbakanı, ilişkilerin birkaç farklı alanda geliştirilmesi gerektiğine değindi. Papandreu, "Ekonomik, enerji ve yatırım alanlarında ilişkileri geliştirmemiz gerekir. Bence bir an önce bu konuda harekete geçmeliyiz." dedi.

'Kıbrıs konusunda önümüzdeki bir yıl içinde bir gelişme bekliyor musunuz' sorusuna Papandreu, "Bekleyip görelim. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız." cevabını verdi.

Papandreu: Kıbrıs konusunda irade göstermeliyiz

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Kıbrıs konusunda çözüm için her kesin elinden geleni yapması gerektiğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Papandreu, Danimarka'daki iklim zirvesi çerçevesinde Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen'in verdiği yemekte Cumhurbaşkanı Gül ile görüştüklerini söyledi. Cihan'a konuşan Papandreu, Cumhurbaşkanı Gül'ü eskiden beri tanıdığını ifade etti. Papandreu, dışişleri bakanı olduğu dönemde Gül'ün de dışişleri bakanı olduğunu ve kendisini yakından tanıdığını kaydetti.

Bugüne kadar Türkiye ile Yunanistan ilişkilerinin farklı alanda geliştirdiği ve birçok önemli sorunu çözdüklerini belirten Papandreu, bu güne ekonomik konular başta olmak üzere birçok alanda gelişmelerin kaydedildiğini söyledi.

Söz konusu ilerlemelerin Kıbrıs gibi başka konularda da sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız diyen Papandreu, 'Önümüzdeki yıl Kıbrıs konusunda bir çözüme ulaşılabilir mi?' sorusuna, "Şu an için söylemek zor, bekleyip görelim. Hepimiz elimizden geleninin en iyisini yapmalıyız" diye cevap verdi.

(CİHAN)

Fotoğraf: AA