Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan ve bugün sonra erecek BM İklim Zirvesi'nde müzakerelerin çıkmazda olduğu belirtildi.

İsveç Çevre Bakanı ve AB Sözcüsü Andreas Calgren, sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki anlaşmazlıktan dolayı hükümet ve devlet başkanlarının imzasına sunulacak "anlaşma taslağının" dünya liderlerinin toplantısından önce tamamlanamadığını söyledi.

Calgren, şu anda her şeyin dünya liderlerine kaldığını belirtti.

Kopenhag'da çok sayıda delege, ajanslara açıklamalarında, kapalı kapılar ardında sabaha kadar süren müzakerelerin münakaşa çıkmazından kurtulamadığını anlattı.

SARKOZY: KOPENHAG'I BOZAN ÜLKE ÇİN

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, "Birleşmiş Milletler'in son derece kritik Kopenhag iklim müzakerelerini Çin'in bozduğunu" açıkça söyledi.

Sarkozy, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da iki haftalık BM iklim toplantılarının son gününde "biraz geciken" hükümet ve devlet başkanları zirvesinden önce ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü.

Fransa Cumhurbaşkanı, Obama ile görüşmesinin ardından basına açıklamada bulundu.

"(1997 Kyoto'nun yerini alacak) olası iklim antlaşmasında müzakereleri Çin yavaşlatmış, nihai anlaşmayı engellemiştir" diyen Sarkozy, Pekin hükümeti hakkında ağır konuşan dünya lideri oldu.

Yakın zamanda, sanayiden kaynaklanan, atmosferi sera etkisiyle ısıtarak karbondioksit salımında ABD'nin önüne geçerek dünya birincisi olan, 1 milyar 320 milyonla dünyanın en büyük nüfuslu ülkesi Çin'in tutumu, dünyanın geleceği için son derece önemli addediliyor.

-ÇİN BAŞBAKANI VIN-

Çin Başbakanı Vın Ciabao, iklim hedeflerini savundu ve Çin'in iklim değişikliğini "çok ciddiye" aldığını söyledi.

Vın, Kopenhag'da bugün sona erecek zirvede yaptığı konuşmada, Çin'in 2020'ye kadar sera gazı emisyonlarının artmasını durdurma hedefine ulaşmaya ve hatta bu hedefi aşmaya bağlı olduğunu kaydetti.

Çin Başbakanı, bu konferans nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, ülkesinin gönüllü verdiği iklim taahhütlerini "gerçek bir eylemle" yerine getireceğini de bildirdi.

Çin, ekonomik verim birimi başına yayılan karbondioksit miktarını 2020'ye kadar yüzde 40 ile 45 arasında azaltmayı hedefliyor.

-BİSİKLETLER GİTTİ-


Çin, özellikle son 20 yılda yüz milyonlarca bisikleti bırakarak, "sağlık ve bisiklet cenneti" ülkeyi motorlu taşıtların, otomobillerin boğucu ortamına çevirmiş durumda.

Bu arada zirvede Türkiye'yi temsil eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 110 ülkenin lideri arasında Kopenhag'a geldi. Çin'i Başbakan Vın Ciabao, Birleşik Krallık'ı Başbakan Gordon Brown temsil ediyor. Rusya heyetine Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Almanya heyetine Başbakan Angela Merkel başkanlık ediyor.

İklim müzakerelerinde "belirleyici baş ülke olma potansiyeline sahip ABD'nin Başkanı Barack Obama'nın uçağı bu sabah Kopenhag'a indi.

AA