Irak'ta direnişçiler, ABD ordusunun istihbarat toplamak için kullandığı casus uçakların çektiği videoları "hack"lediler.

Askeri yetkililer, militanların Pentagon'un Irak semalarındaki gözü-kulağı olan uçakların çektiği videoları izleyebilmelerine rağmen, insansız uçaklardan gelen elektronik sinyalleri kesebildiklerine dair bir kanıt bulunmadığını belirttiler.

Bununla birlikte, söz konusu videoları izleyebilmelerinin, militanlara, ordunun hangi yerleri (binalar, yollar, tesisler gibi) hedefliyor olabileceği konusunda önemli bilgi sağladığı belirtiliyor.

Wall Street Journal'ın bugünkü haberinde, Şii militanların bunun için internetten 25 dolara satın alınabilen bazı yazılım programlarını kullandıklarını yazdı.

Çok yükseklerde uçan bu uçaklar korumasız bir iletişim bağlantısına sahip olduklarından, bu uçakları "hack"lemenin mümkün olduğu belirtiliyor.

Amerikan ordusunun uçakların bu konudaki zafiyetini en az on yıldır bildiği, ancak düşmanların bunu kötüye kullanamayacağını var saydığı belirtildi.

Wall Street, ordunun geçen sene aralık ayında, Irak'taki bir Şii militanın dizüstü bilgisayarında casus uçakların çektiği videoların bulunduğunu saptadığını yazdı.

Gazetenin haberi üzerine bir savunma bakanlığı yetkilisi, bunun yeni bir mesele olmadığını belirterek, konunun ele alındığını ve halledildiğini söyledi.

AA