ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen, Afganistan'daki savaş cephelerini ziyaret ederek, askerlere Afgan halkına odaklanmaları tavsiyesinde bulundu.

Oramiral Mullen'ın, bugün Afgan savaşında ön cephede bulunan yerlere yaptığı ziyaretin ilk durağı, ülkenin güneyinde ağır kayıplar veren Amerikan güçlerinin küçük bir üssü oldu.

ABD Genelkurmay Başkanının ilk olarak ziyaret ettiği Afganistan'daki Amerikan ordusunun 1. Tabur 17. Piyade Birliği, ağustos ayında buraya konuşlandıktan sonra 21 kayıp vermiş, aynı süre zarfında 40 asker de yaralanmıştı. Bununla birlikte, askerler Kandahar'da Taliban'ın destek hatlarına saldırılar düzenlemişti.

Askerlere hitap eden Mullen, burada kazanmanın yolunun halkın korunmasında ve ülke içinde özgürce gezebilmelerinin sağlanmasında yattığını söyledi.

Taktik açıdan kazansalar bile sivillerin ölmesi durumunda stratejik olarak kaybedecekleri uyarısında bulunan Mullen, Taliban'ın güçlü olduğu Afganistan'ın güneyinin, hala risk unsurlarının mevcudiyetini koruması sebebiyle kendileri için hayati öneme sahip olduğunu kaydetti.
Oramiral Mullen, daha sonra yine ülkenin güneyinde yer alan kara kuvvetleri ve deniz piyadelerine ait küçük üsleri de ziyaret etti.

AA