İsrail ile Filistin arasında geçen yıl yapılan görüşmelerde dönemin İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, Batı Şeria'daki bazı Yahudi yerleşimlerinin muhafaza edilmesi karşılığında, Gazze Şeridi'nin etrafında toprak vermeyi önerdiği ortaya çıktı. İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinin yayımladığı toprak değişimiyle ilgili taslak planlardan birinde, İsrail'in güneyinde ve Gazze'nin sınırda bulunan Beeri, Kisufim ve Nir Oz gibi moşav ve kibutzların bulunduğu alanın Filistin'e verilmesi öngörülüyor.

Batı Şeria'da, Kineret Gölü'nün (Celile Denizi) yakınlarında, Yeşil Hat boyundaki bir alan da dahil, Filistin tarafına toplam 327 kilometre karelik bir alanın önerildiği bildirildi.

Olmert'in bu planını Abbas ile barış görüşmelerini yürüttüğü 2008'in Eylül ayında sunduğu, ancak Abbas'ın öneriye bir karşılık vermediği belirtildi.

Öneri karşılığında İsrail, Batı Şeria'daki Filistin topraklarının yüzde 6,3'lük bir bölümünü daha kendi topraklarına katmak istedi. Söz konusu alanın halen Batı Şeria'daki yerleşimlerde yaşayan Yahudi nüfusunun yüzde 75'ine karşılık geldiği ifade edildi. Bu takas, Kudüs'ün hemen yanı başında Maale Adumim ve Gush Etzion olarak adlandırılan yerleşim blokları ile Ariel, Beit Aryeh gibi büyük yerleşimleri içine alıyor.

Olmert'in Batı Şeria'dan yüzde 6,3'lük bir toprağı alarak karşılığında Filistinlilere yüzde 5,8'lik bir toprak ile birlikte, Gazze Şeridi'nden Batı Şeria'ya ulaşımı sağlayacak, Gazze ile El Halil arasında İsrail topraklarından geçecek "güvenli bir geçiş yolu" önerdiği kaydedildi.

AA