NATO Genel Sekreteri Fogh Rasmussen Rusya'yı Afganistan konusunda daha fazla yardım yapması konusunda uyardı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la ayrı ayrı görüşen Rasmussen, NATO'nu Afganistan'da başarılı olmasının Rusya açısından da çok önemli olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'la birlikte basına açıklamada bulunan Rasmussen, "Afganistan bir kez daha teröristlerin barınağı haline gelirse, Rusya da kurbanlar arasında yer alır. Teröristler Afganistan üzerinden Orta Asya'ya, oradan da kolayca Rusya'ya ulaşabilirler." uyarısında bulundu.

Rasmussen Rusya'dan talepleri ile ilgili de basına bilgi verdi. Afganistan ordusunun helikopter kapasitesinin artırılması gerektiğini ifade eden NATO Genel Sekreteri, "Rusya bu helikopterlerin tedarikinde, pilotların eğitiminde ve enerji konusunda yardımcı olabilir." dedi. Rasmussen Rusya'dan polis gücünün ve narkotikle mücadele birimlerinin eğitiminde de destek istediklerini belirtti.

Rusya halen 21 Afgan narkotikle mücadele polisinin eğitimini gerçekleştiriyor. Lavrov basın toplantısında gelecek yıl bu sayının 220'ye çıkarılacağını belirtti. Afganistan NATO birliklerinin başarılı olmasını önemseyen Rusya, bölgedeki istikrarsızlığın doğrudan Rusya'yı etkileyeceğinde hem fikir. Lavrov uyuşturucu ile mücadelede Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü bünyesinde NATO'ya gerekli desteğin sağlanacağını belirtti.

Rasmussen Putin'le görüşmesinde de NATO'nun Rusya ile ilişkileri geliştirmekten yana olduğu düşüncelerini tekrarladı.

(CİHAN)