Birleşik Krallık Başbakanı Gordon Brown, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan BM Dünya İklimi Toplantıları'nın son 3 gününde somut sonuç alınamazsa bunun ''çok büyük bir felakete yol açacağını'' kesin dille bildirdi.

Gordon Brown, Kopenhag'da 18 Aralık Cuma günü sona erecek, 190 ülkenin hükümet ve devlet başkanları zirvesine 2 gün erken gelerek verdiği demeçte, ısınan dünya atmosferini kurtarmak için devletler arasında somut bağlayıcı anlaşma sağlanamadığı takdirde bunun bedelinin çok ağır olacağını söyledi.

Brown, ''Karbondioksit salımının azaltılması için sanayileşmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasında anlaşma sağlanamadığı takdirde bunun ekonomik bedeli iki dünya savaşı ve 1930 dünya ekonomi buhranına denk olacaktır. İngiltere'nin de milli geliri yüzde 20 düşer'' dedi.

Kopenhag'da anlaşma olduğu takdirde (güneş, rüzgar, elektrik gibi) temiz enerji alanlarında yeni iş alanları açılacağını belirten Brown, (az olasılıkla da olsa) dünya çapında antlaşmanın yeryüzüne yeni yaşam ufukları açacağını kaydetti.

''İklimin kurtarılma umudunun taşınması için'', Kopenhag toplantıların son 2 gününde 130 dünya liderinin, işe yaramayan 1997 Kyoto Protokolü'nün yerine mutlaka somut anlaşmaya varmaları gerekiyor.

AA