ABD eski Başkanı Bush'un Beyaz Saray yönetimi döneminde silindiği iddia edilen 22 milyon email mesajı bilgisayar uzmanları tarafından kurtarıldı. Kurtarılan mesajlar arasında "Irak'ı işgal etmek için sebep bul' başlığı taşıyan emailler de bulunuyor.

Bush yönetiminin 2003-2004 yıllarında 'kaybettiğini' söylediği mesajların varlığı Washington'da tartışma konusu olmuştu.

ABD eski Başkanı George W Bush'un Beyaz Saray yönetimi döneminde silindiği iddia edilen 22 milyon email mesajı bilgisayar uzmanları tarafından kurtarıldı. Kurtarılan mesajlar arasında "Irak'ı işgal etmek için sebep bul' başlığı taşıyan emailler de bulunuyor. Bush yönetiminin 2003-2004 yıllarında 'kaybettiğini' söylediği mesajların varlığı Washington'da tartışma konusu olmuştu.

Citizens for Responsibility and Ethics in Washington ve National Security Archive isimli sivil toplum örgütlerinin Bush döneminde 22 milyon emailin kayıp olduğunu bildirmesi ve bu mesajların bulunması için mahkemeye başvurması üzerine, Obama yönetimi ülkenin önde gelen bilgisayar uzmanlarından yardım istedi.

Yetkililer, 'Bush yönetiminde çalışan yetkililer bu mesajların günyüzüne çıkmasını istemediği için sildi' iddiasında bulunurken, Beyaz Saray'ın resmi kayıtların bir parçası haline gelen sözkonusu yazışmaları silme yetkisi bulunmuyor. Özellikle Irak savaşına gidiş sürecinde yaşanan detayları günyüzüne çıkarması beklenen mesajların en az 2014 yılına kadar gizli kalacağı açıklandı.

(ANKA)