Azerbaycan Milli Meclisi, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ'a mali yardımda bulunan ABD Kongresi ve ABD Başkanı Barack Obama ile görüşecek bir komisyon kurdu.

Mecliste bugün yapılan görüşmelerde, ABD Kongresinin Yukarı Karabağ'daki işgal yönetimine 8 milyon dolar yardımda bulunması konusu ele alındı.

Görüşmelerin ardından bu yardıma itirazı bildirmek üzere Obama ve ABD Kongresi ile görüşecek, 8 milletvekilinden oluşan bir komisyonun kurulduğu açıklandı.

Komisyonda Musa Guliyev, Ali Hüseynov, Sattar Mehbalıyev, Nesib Nasipli, Yevda Abramov, Rövşan Rzayev, Elman Memmedov ve Güler Ahmedovdan'ın yer aldığı bildirildi.

ABD Kongresinin mali yardım konusunu eleştiren milletvekili Ali Hüseynov, Mecliste yaptığı açıklamada, ''Azerbaycan tarafının onayını almadan bu kararın verilmesi ikiyüzlülük ve siyasi riyakarlıktır'' dedi.

İktidar ve muhalefetin bu konuda ortak hareket etmesinin iyi bir davranış olduğunu belirten Zahid Oruç da, ''Benim teklifim, bir milletvekili grubu oluşturulsun ve ABD hükümetine itiraz mektubu hazırlasın'' diye konuştu.

ABD'nin bu tavrına karşı olduklarını belirten Müsavat milletvekili Penah Hüseyin ise ''Siyasi partiler itiraz mektubu hazırlıyorlar. Biz hazırlanan bu mektubu destekliyoruz'' dedi.

Milli Meclisi Başkanı Oktay Esedov, ABD Kongresinin Ermenistan ve işgal altında bulundurulan Yukarı Karabağ'a yardımını hatırlatarak, ''Ermenistan'a mali yardım etmeleri kendi işleridir. Fakat işgal altında bulundurulan Yukarı Karabağ'a yardım edilmesi adaletsizliktir'' dedi.
Bir komisyon kurmalarının gerektiğini ifade eden Esedov, ''Bu komisyon ABD Kongresine ve Obama'ya bu konu hakkında müracaat etmelidir'' dedi.

AA