Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Şam'da gerçekleştirilen Türk-Arap Forumu Dışişleri Bakanları toplantısının "çok verimli ve yapıcı" olduğunu söyledi. Musa, "Tarihi yeniden yazıyoruz" dedi.

Forumda katılımcı ülkeler Suriye, Irak, Libya, Katar, Sudan ve Somali'nin temsilcilerinin "Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi yönünde" istekli olduğunu belirten Musa, "çok önemli kararlar" alındığını kaydetti.

Çeşitli başlıklar üzerinde çalışmak üzere çalıştaylar oluşturulacağını anlatan Musa, "Bölgesel güvenlik konusundaki çalıştaya Suriye, kültür-bilim çalıştayına Türkiye, tarım ve gıda güvenliği çalıştayına ise Sudan ev sahipliği yapacak" dedi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de Ocak ayında düzenlenecek toplantıda Türk-Arap işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin eylem planının belirleneceğini kaydeden Musa, 2010 yılı Haziran ayında ise İstanbul'da Türk-Arap Forumu düzenleneceğini söyledi.

İstanbul'daki foruma KOBİ'ler, gençler, kadın hakları konusunda çalışanlar, milletvekilleri, basın temsilcileri ve parlamenterlerin de aralarında bulunduğu her kesimden katılımın sağlanacağını belirten Musa, "Tarihi yeniden yazıyoruz. Bu işbirliğinin uluslararası yankısının olmasını istiyoruz" dedi.

-DAVUTOĞLU-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Arap ülkeleriyle ilişkilerinin "ne sonuç doğurursa doğursun devam edeceğini" söyledi.
Türkiye'nin AB ile de ilişkilerinin devam ettiğini hatırlatan Davutoğlu, "AB ve Arap ülkeleri birbirinin alternatifi değildir" dedi.
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Davutoğlu, "Türkiye, ekonomik entegrasyon ile Türk ve Arap halklarının birbirine kaynaşmasını istiyor" diye konuştu.

Bu arada, Amr Musa, Sudan-Darfur sorununa ilişkin bir soruya karşılık, "Sudan hükümeti ile ayrılıkçı gruplar toplantı yapacaklar. Bu konuda mutakatabata varıldı. Yeşil ışık görüyoruz diyebilirim" diye konuştu.

Musa, Irak'ın toplantıda bakan düzeyinde temsil edilmediğine dikkat çekilerek, bu durumun Suriye-Irak gerginliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı sorusunu, "Forum Türk-Arap Forumu. Suriye-Irak veya İran konusu gündemimizde yer almadı" diye yanıtladı.

-ABD VE İSRAİL'E ÇAĞRI-

Forumun tamamlanmasının ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ve Mısır'da yaptığı konuşmalarda Arap ve Müslüman dünyasına yönelik mesajlarından duyulan memnuniyet dile getirilerek, ABD'nin bu tutumunu sürdürmesi çağrısında bulunuldu.

Bildirgede, Filistin-İsrail sorununa geniş verildi. İsrail'e ilişkin maddede, "Katılmcılar, her türlü yerleşim faaliyetlerine son verilmesini, duvarların kaldırılmasını, Batı Şeria'da 28 Eylül 2000 sınırlarına geri çekilinmesini, Arap ve Filistinli mahkumların serbest bırakılmasını, Gazze Şeridi üzerindeki ablukanın kaldırılmasını vurgular" ifadelerine yer verildi.

Kitle imha silahlarının üretimi ve artışına dikkat çekilen bildirgede, "Forum, Orta Doğu'da silahsız alan oluşturulmasına yönelik desteğini belirtir" denildi. Maddede, ülkelerin barışçıl amaçlarla ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu kuralları çerçevesinde nükleer enerji üretebileceği belirtilerek, İran'ın nükleer dosyasının yakından takip edildiği ve diplomatik yollarla sorunun çözülmesi gerektiği kaydedildi.

-NOTLAR-


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konuşmasına Devlet Başkanı Beşşar Esad'a kardeşinin vefatı nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ve halkı adına taziyelerini ileterek başladı.

Foruma katılan 7 ülkeden sadece Türkiye ve Suriye dışişleri bakanı düzeyinde temsil edildi.
Türkiye'nin KKTC ile ilgili tezleri hem Davutoğlu'nun konuşmasında, hem de sonuç bildirgesinde yer aldı.

AA