Yüksek Mahkeme küçük çaplı suçlardan hüküm giyen göçmenlerin sınır dışı edilmesini gerektiren durumlar konusunu karara bağlacak. Yargıçların söylediğine göre mahkeme bugün toplanarak, reçetesiz sakinleştirici ilaç Xanax bulundurma suçuyla tutuklanan ve memleketi Meksikaya geri yollanan Jose Angel Carachuri-Rosendo'nun başvurusunu değerlendirecek. Olaydan bir yıl öncesinde Carachuri-Rosendo iki ons'tan daha az miktarda esrar bulundurduğunu itiraf etnişti.

Hem reçetesiz sakinleştirici ilaç bulundurma, hem de az miktarda uyuşturucu bulundurma suçları, Carachuri-Rosendo yaşamakta olduğu Texas yasalarına göre hafif ceza gerektiren suçlar kapsamında. Sınır dışı edilerek ülkesi Meksika'ya geri yollanan Carachuri-Rosendo, kayıtlı göçmendi ve 20 yıldan beri yasal olarak Birleşik Devletler'de bulunuyordu.

New Orleans'taki Birleşik Devletler 5. Temyiz Mahkemesi benzer suçlardan hüküm giyen göçmenlerin sınır dışı edilmelerine yönelik hükümlere varmıştı fakat diğer temyiz mahkemelerinin göçmenlerden yana olan kararları mevcut.
Bu ve benzeri davalar Başkan Bill Clinton tarafından 1996 yılında çıkartılan ve kayıtlı ya da kayıtsız "ağır ceza" gerektiren suçlara karışan her göçmenin sınırdışı edilmesi ile ilgili yasa ile ilişkililer. Fakat mahkemeler işlenen suçlardan bazılarını, kapsamı hala tartışılmakta olan "ağır ceza", başlığı altına almak konusunda kararsız kalıyorlar.

Göçmenleri koruma projesinden bir yetkili, "Eğer Birleşik Devletler vatandaşı olmayan bir sakin suça karışırsa, konu hakkında hüküm veren yargıç göçmenin ordu hizmeti verip vermediğini, ne zamandan beri Birleşik Devletler'de bulunduğunu, eş durumunu ve çocukları ya da ebeveynleri ile ilgili konuların hiçbirini göz önünde bulunduramaz," diyor.

Diğer kategorideki suçlara karışan göçmenler de yargıç'ın kendisini tehlikeli bulması halinde sınır dışı edilebiliyorlar.

Turkishny.com