Kopenhag’da devam eden iklim konferansında, müzakereler bir an önce hız kazanmadığı sürece küresel ısınmayla mücadele çabalarının başarısızlığa uğrayabileceği yolundaki kaygılar artıyor. Birçok yetkili, görüşmelerin bugün yeniden başladığı konferansta önemli görüş ayrılıklarının giderilemediğini söylüyor.  Birçok dünya lideri, nihai anlaşmayı imzalama umuduyla bu hafta Kopenhag’a gidecek. 

Bir Afrikalı lider, devam eden görüşmeleri, “geliyorum” diyen tren kazasına benzetti. 

Öte yandan Çin gelişmiş ülkeleri, yoksul ülkelere iklim değişikliğiyle mücadele etmeleri için yapacakları yardımdan geri adım atmakla suçladı.  Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü, yoksul ülkelere mali yardımın zirve toplantılarının başarılı olmasında kilit önem taşıdığını belirtti.

BM GENEL SEKRETERİ BAN, ZENGİN VE FAKİR ÜLKELERİ BİRBİRLERİNİ SUÇLAMAKTAN VAZGEÇMELERİ YOLUNDA UYARDI

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, zengin ve fakir ülkeleri iklim görüşmelerinde birbirlerini suçlamaktan vazgeçmeleri yolunda uyardı.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da 192 ülkenin katılımıyla süren iklim konferansına katılmak üzere bu ülkeye gelen Ban, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, tarafların "aynaya bakmaya başlamaları" ve daha iddialı teklifleri masaya koymaları gerektiğini ifade etti.

BM Genel Sekreteri, görüşmelere katılan ülkelerin kötü giden görüşmeleri kurtarmak için iklim hedeflerini yükseltmelerini ve aralarındaki anlaşmazlıkları gidermelerini istedi.

Ban, ana müzakereleri bu hafta sonu Kopenhag'a gelecek dünya liderlerine bırakmanın "büyük hata" olabileceği uyarısında da bulundu.