ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'ın nükleer programıyla ilgili altılı müzakerelerin yıl sonuna kadar yapılmayacağını bildirdi.

Bakanlık sözcüsü Ian Kelly, bu konudaki müzakerelere katılan ülkelerin toplanamayacağını belirttiği açıklamasında, bununla birlikte bir telefon diplomasisi yürütülebileceğini kaydetti.

Söz konusu 6 ülkenin temsilcilerinin programlarının uygun olmayışı nedeniyle bu yıl toplantı yapılmamasına karar verildiğini de belirten Kelly, aslında ABD'nin böyle bir toplantıya katılmaya hazır durumda olduğunu bildirdi.

Sözcü Kelly, ABD, Rusya, Çin, Fransa, Birleşik Krallık ve Almanya'nın Dışişleri Bakanlıklarının siyasi daire başkanlarının ise sık sık istişarelerde bulunduğunu ve bu yıl bitmeden bir kez daha telefonda görüşmeler yapabileceklerini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığının bir yetkilisi de, toplantının yapılamamasının Çin'in tutumundan kaynaklandığını söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, aslında bir altılı görüşmenin cuma günü Brüksel'de yapılmasının planlandığını ancak bunun iptal edildiğini kaydetti.

AA