İran, Türkiye'nin nükleer enerji konusunda her zaman İran halkının hakkını savunduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, haftalık olağan basın toplantısında, ülkesinin nükleer enerji faaliyetleri ve arabuluculuk konularına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Nükleer enerji hakkımızdan bir adım bile geri atmayacağız" diyen Mihmanperest, uluslararası yasaların verdiği haklar doğrultusunda nükleer enerji faaliyetlerine devam edeceklerini söyledi.

İran'ın nükleer enerji faaliyetlerinin barışçıl olduğunun bilindiğini kaydeden Mihmanperest, nükleer konuda uluslararası yükümlülüklere bağlı olduklarını ve ilgili kuruluşlarla işbirliği yaptıklarını ifade etti.

Türkiye'nin nükleer konuda İran ile Batı arasında arabuluculuk girişimine ilişkin bir soruyu cevaplayan Mihmanperest, "Türkiye gibi dost ülkeler, İran halkının haklılığını ortaya koymak için çok çaba gösteriyor. Bu çabaları olumlu karşılıyoruz" dedi.

"Türkiye bizim dostumuzdur" diye konuşan İranlı sözcü, "Türkiye, tavır ve tutumlarında her zaman İran halkının haklarını savundu" ifadesini kullandı.

Dost ülkelerin çabalarının, İran halkının sadece kendi haklarını elde etme amacında olduğu konusunda Batılı ülkeleri ikna etmesini umduklarını kaydeden Mihmanperest, "Bu çabalar olumlu harekettir, etkili olmasını ümit ediyoruz" diye konuştu.

Tahran yönetimi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Yönetim Kurulunda İran aleyhindeki karar tasarısının oylamasında çekimser kalan Türkiye'ye teşekkür etmişti.

AA