Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, statükonun devam edemeyeceğini belirterek, "Gençler göz göre göre ölüme gönderilemez. Daha fazla ocağın sönmesine, daha fazla bedelin ödenmesine tahammülümüz olamaz. Biz bu meydanı teröre, terör yandaşlarına, terörün akıttığı kandan beslenenlere, vampirlere teslim etmeyeceğiz." dedi.

Erdoğan, 2010 Yılı Bütçesi ile ilgili hükümet adına eleştirileri cevapladı. 'Demokratik Açılım' süreciyle ilgili asla umutsuz ve karamsar olmadıklarına işaret eden Erdoğan, "Biz bu yola çıkarken, nelerle karşılaşacağımızı, nasıl engeller çıkacağını, nasıl provokasyonlar, nasıl tahrikler yapılacağını göze alarak çıktık." dedi.

Terör piyasasından nemalananların, bu süreci akamete uğratmak için ellerinden geleni yapacağını bilerek, ama bunlara boyun eğmemek üzere yola çıktıklarını anlatan Erdoğan, "Buradan bir kez daha tekrar ediyorum. Statüko devam edemez. Gençler göz göre göre ölüme gönderilemez. Daha fazla ocağın sönmesine, daha fazla bedelin ödenmesine tahammülümüz olamaz. Biz bu meydanı teröre, terör yandaşlarına, terörün akıttığı kandan beslenenlere, vampirlere teslim etmeyeceğiz." diye konuştu.

Ülkenin kaderini teröre asla teslim etmeyeceklerini, terör ekseninde çizilmesine müsaade etmeyeceklerini söyleyen Erdoğan, onun için inadına demokrasi dediklerini ifade etti. Başbakan, onun için "Açılım diyoruz, birlik diyoruz, kardeşlik diyoruz, üstelik bugün her zamankiden çok daha gür bir sesle bunu haykırıyoruz." diye ifade etti.

Erdoğan, Türkiye'nin risk priminin yüksek olmasını arzulayanlar da olduğunu, bundan nemalananların olduğunu söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Terör örgütünün bulaştığı, uyuşturucu trafiğinden rant sağlayanlar var. Gençlerin kanı üzerinden, şehitlerimizin kanı üzerinden maddi ya da manevi rant devşirenler var. Biz, bu mücadeleye başlarken, tüm bu rantçıları, tüm bu çıkar çevrelerini karşımıza alarak yola çıktık. Elbette kolay olmayacak. Hortumları kesilenler elbette duvar gibi bu sürecin karşısında duracaklar. Rantlarını yitirenler elbette her türlü tahrike, her türlü provokasyona başvuracaklar. Ama bu aziz millet, tüm bunları görecek ferasete, bu oyunu bozacak dirayete, güce, siyasi iradeye sahiptir. Benim aziz milletim, bu oynanan oyunları görüyor, biliyor. Kimin nerede durduğunu, neden orada durduğunu biliyor. Benim vatandaşlarım bu oyuna gelmeyecek, kardeşliği bozmaya, tahrip etmeye çalışanlara prim vermeyecek. Bu süreci Allah'ın izniyle, milletimizin desteği ve hayır dualarıyla nihayete erdireceğiz. Tek başımıza da kalsak bunu yapacağız. Türkiye'ye yeni ufuk açacağız, milletimize, çocuklarımıza, gençlerimiz aydınlık bir yarın, aydınlık bir gelecek hazırlayacağız."

Güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının hemen karşılandığını anlatan Erdoğan, silahlı kuvvetlerin, terör örgütü silah bırakmadan silah bırakmayacağını söyledi.

BAYKAL'A 'GRUBUNA HAKİM OL' ÇAĞRISI

"Türkiye halkı ifadesini kullanan Atatürk de mi bölücüydü?" sorusunu soran Erdoğan, "Türk milleti demek Türkiye halkı demektir. Türkiyeli halkı demektir." dedi.

CHP'lilere, "Alt kimlik üst kimlik beyanlarını yaptığında siz çıldırdınız" diyen Erdoğan, Atatürk'ün Meclis'te Türk milleti ile ilgili sözlerini okudu. Erdoğan'ın, CHP Genel Başkanı Baykal'a, oturduğu yerden sözü nereden okuduğunu sordu. Erdoğan, Atatürk'ün 1920 yılında Meclis Genel Kurulu'nda okuduğunu cevabını verdi.

CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol'un tepkisine ise Erdoğan, "Sayın Anadol sizin geçmişinizi bilirim" diye cevap verdi. Erdoğan, sözüne devam ederek, "Sizin mantığınız neye benziyor biliyor musunuz? Ölene kadar paraların üzerinde Atatürk'ün resmi, ölünce ise İnönü'nün resmi. Siz busunuz." dedi.

Başbakan Erdoğan, CHP'li milletvekillerinin tepkilerine zaman zaman sert tepki gösterdi. Erdoğan, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'e, "Sayın Başkan, siz mi susturacaksınız, ben mi susturacağım." dedi. Şahin, bunun üzerine, "Sayın Erdoğan, siz genel kurula hitap etmeye devam edin." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, konuşması esnasında tepki gösteren CHP'li milletvekillerine zaman zaman cevap verdi. CHP'li milletvekillerinin tepkilerinin arttığı dönemlerde ise Erdoğan, "Sayın Baykal grubuna hakim ol. Acziyet içerisinde olma." diye seslendi.

(CİHAN)