Uyuşturucu kaçakçılarıyla işbirliği yapan bir Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza İdaresi (ICE) yetkilisi 20 yıl hapse mahkum edildi. Suçunu itiraf eden yetkili sınır kaçakçılarına bilgi sızdırdığını kabul etti.

Eski ICE yetkilisi ile olan bağlantıları sayesinde, Meksika merkezli bir uyuşturucu kaçakçılığı organizasyonun ABD'nin uyuşturucuyla savaş politikası ile ilgili kilit bilgilere ulaşma imkanı elde ettiği öğrenildi.

Meksika sınırında görev yapmakta olan Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza İdaresi çalışanı Richard Padilla Cramer, geçen hafta Miami'de Federal Mahkemeye verdiği ifadede suçunu kabul etti ve 20 yıl hapse mahkum edildi.

Cramer iki Meksika uyruklu kaçakçıyla sınırdan uyuşturucu ve para geçirme konusunda gizli anlaşmalar yapmakla suçlanıyor. Meksika uyruklu kaçakçıların ICE'nin ve Uyuşturucu Yönetim Müdürlüğü'nün (Drug Enforcement Administration - DEA) veri bankalarına giren bir bilgisayar korsanı çetesine üye oldukları tahmin ediliyor.UYUŞTURUCU ŞEBEKESİ FEDERAL VERİ AĞINA ERİŞİM SAĞLAMIŞ

Eski bir çete üyesinin yaptığı açıklamalara göre, ICE yetkilisiyle işbirliği yapan uyuşturucu şebekesi federal veri ağına erişim sağladı ve şebekeye bağlı suçluların herhangi bir sorgulama ya da tutuklama ile karşılaşmaması için önceden önlemler aldı.

Meksika sınırında görev yapan ICE yetkilisi Padilla, başlangıçta Meksika merkezli uyuşturucu şebekesine bilgi sızdırmanın yanı sıra Meksika ve İspanya'ya kokain transferi konusunda kaçakçılarla gizli anlaşmalar yapmakla suçlanıyordu. Padilla'nın avukatı Hector Flores, hükümetin konunun düşünüldüğü kadar geniş çaplı olmadığı konusunda ikna olduğunu söyledi.

DEA tarafından yayınlanan bir rapor, suçluların federal sistemin veri bankasına girdiğini kanıtlar nitelikte. DEA tarafından uyuşturucu şebekesine ait bilgisayarlardan birine yüklenen bir informatör yoluyla elde edilen veriye göre, federal sisteme ait dosyaların Padilla'nın Google e-posta hesabına gönderildiği ortay çıktı.

56 yaşındaki eski ICE çalışanı Padilla, federal sistemin veri bankasına girerek uyuşturucu şebekesine bilgi sızdırdığını itiraf etti ancak kendisine yöneltilen kokain kaçakçılığı ile ilgili suçlamalar düşürüldü. Eski ICE çalışanı 20 yıl hapse mahkum edildi.

Turkishny.com