ABD Temsilciler Meclisi'nin New York Senatörü Kirsten Gillibrand, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesi adına elinden geleni yapacağını söyledi.

Türk Kültür Merkezi New York ve Türk Amerikan İş Geliştirme Konseyi'ni (TABİD) ziyaret eden Kirsten Gillibrand, Türk toplumuyla bir araya gelmekten mutlu olduğunu ifade etti. Gillibrand, "Amerika ile Türkiye arasındaki gelişen ilişkilerin önemini hepimiz biliyoruz. Gelişen ilişkilerden, iki ülkenin de yararlandığından emin olmak adına elimden geleni yapacağım. Sağlam ilişkilerimizin devam etmesini istiyoruz. Türkiye politik ve coğrafi olarak çok önemli konumda ve Amerika'nın dostu. Nüfusunun çoğunluğu Müslüman bir ülke olarak Amerika'nın Türkiye ilişkisinin gelişerek devam etmesinin çok önemli olduğuna inanıyorum." dedi.

TCC New York ve TABID yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen senatör Gillibrand, samimi bir havada ağırlandı. Yaklaşık 2 saat boyunca katılımcılarla sohbet eden Gillbrand'a yaprak sarmasından baklaya Türk Mutfağı'nın farklı tatları ikram edildi.

TABID Başkanı Gökhan Özkök'ün sunumuyla kürsüye gelen senatör, TABID ve TCC New York'un iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi adına çok önemli bir misyon yüklendiğini ifade etti. Türk- Amerikan toplumu ile tanışmaktan mutlu olduğunu söyleyen Gillibrand, şöyle devam etti: "Washington'da sizin sesiniz ve dostunuz olmayı umuyorum. Ekonomik olarak sıkıntılı günler yaşadığımız bugünlerde yeni iş imkânları oluşturmak adına birlikte çalışmamız gerekiyor. Küçük işletmelere yardımcı olmak için daha çok gayret göstermeliyiz. Enerji sektörü ve biyoteknoloji gibi gelişen sektörlerde çok büyük iş fırsatları var. Açtığınız okullarda bilim ve teknolojiye verdiğiniz önemin farkındayım. Bunun için size ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu sektörlerde girişimci, yenilikçi mühendis olabilecek öğrencilerin yetişmesi çok önemli. Başkan Obama'nın sağlık reformunu gereklilik göstermesiyle birlikte, bu reformun bir parçası olarak biyoteknoloji alanında birçok yatırım yapılacak. New York eyaleti içinde bu endüstriyi genişletmek ve yeni fırsatlar oluşturmak gerekiyor."

Konuklardan gelen soruları da cevaplayan Senatör Kirsten Gillibrand'a, kültür merkezi yetkililerince isminin yazılı olduğu bir ebru ile birlikte geçtiğimiz Ağustos ayından New York Türk Günleri festivalinde çekilen fotoğrafları hediye edildi. Konuklarla tek tek hatıra fotoğrafı da çektiren senatör, birçok katılımcıya "Washington'a beklerim." diyerek Türk toplumu ile buluşmaktan son derece memnun olduğunu tekrarladı.

Senatör Gillibrand, New York eski senatörü Hillary Clinton'ın dışişleri bakanı olmasıyla New York valisi tarafından Hillary Clinton'ın yerine bu göreve getirilmişti.

CİHAN