ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'daki haftalık konuşmasında finansal reform yasasının geçmesini takdir ederek, senatoyu tüketici hakları konusundaki çalışmalarına devam etmesi gerektiğini belirtti.

Yatırımcılar ile işadamları için yeni kuralların belirlenmesi ile birlikte Wall Street ile ilgili dikkat edilmesi gereken sorumlulukların da ele alınması gerektiğini belirten Obama, "Son iki yılda 7 milyondan fazla Amerikalı işini kaybetti ve tüm ülkede fabrikalar ile iş yerleri kapandı. Büyük bunalım yıllarından beri en kötü ekonomik buhranı yaşadık. Ocak ayından yaşadığımız zor günlerin ardından şimdi yeniden ayaklarımızın üzerinde durmaya başladık. Ekonomimiz yeniden ayağa kalkıyor.

İş kaybı geçen ay itibariyle azalma gösterdi. Bunlar geleceğimizi için iyi gelişmeler. Bu iyileşmeyi geleceğe taşımalı ve büyüyen bir ülke için tedbirler almalıyız. Küçük işletmelere gelişebilmeleri için vergi kesintisi gibi yeni fırsatlar tanıyacağız. İşsizlik sigortası ve sağlık yardımları için de çalışmalarımız olacak. Fakat bu zor günleri duyarsız ve sorumsuz davranışlar için önlem alarak atlatabiliriz.

Bunlardan bazıları ev almak için verilen ve daha sonra bir türlü geri tahsil edilemeyen kolay kredidir. Fakat bunun en büyük sorumlusu sonuçlarını dikkate almadan ve küçük karlar için büyük risklere girerek kredi üzerinden kumar oynayan Wall Street'tir. Olan bitenleri değiştiremeyiz. Fakat bundan dersler almak gerektiğini unutmamalıyız.

Bu yüzden yanlış ekonomik politikaları hedef alan bir finansal reformlar serisi hazırladık. Bu reform paketi, krizi tetikleyen riskli anlaşmalara imza atan pazara şeffaflık ve sorumluluk getirecektir. Dün hükümet, gerekli değişiklikleri içeren kapsamlı bir ekonomik bir reform paketini
yasalaştırdı. Bu sayede ekonomimizi güçlendirmeyi ve yeniden inşa etmeyi umut ediyoruz" şeklinde konuştu.

İHA