CIA, Afganistan ve Pakistan'daki operasyonlarında ABD'li özel güvenlik şirketi Blackwater ile işbirliğini öngören bir anlaşmayı bu yıl içerisinde iptal ettiğini açıkladı. Açıklama, Blackwater için çalışan güvenlik görevlilerinin, CIA'nın bölgedeki operasyonlarına katıldığının ortaya çıkmasının ardından geldi.

CIA, Afganistan ve Pakistan’daki operasyonlarında ABD'li özel güvenlik şirketi Blackwater ile işbirliğini öngören bir anlaşmayı bu yıl içerisinde iptal ettiğini açıkladı. Açıklama, Blackwater için çalışan güvenlik görevlilerinin, CIA’nın bölgedeki operasyonlarına katıldığının ortaya çıkmasının ardından geldi.

New York Times gazetesinde yayımlanan habere göre, Blackwater şirketi CIA füzelerini ABD istihbarat birimine ait insansız uçaklara yüklemek üzere bir anlaşma yapmıştı.

Ancak gazete istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberinde, CIA Başkanı Leon Panetta’nın, Blackwater çalışanlarının CIA operasyonlarına katılmasını sağlayan bu anlaşmayı bu sene içerisinde iptal ettiğini bildirdi.

CIA sözcüsü George Little, Panetta’nın bombaları yükleme görevini söz konusu şirket çalışanlarından alarak istihbarat personeline verdiğini söyledi.

Habere göre, Panetta bu şirketle olan diğer anlaşmaların da gözden geçirilmesini isterken, Little’in şu sözlerine de yer verildi:

“Şu aşamada, Blackwater güvenlik veya destek rolü hariç hiçbir CIA operasyonunda yer almamaktadır.”

New York Times gazetesi, geçtiğimiz günlerde Blackwater çalışanı özel güvenlikçilerin, 2004-2006 yılları arasında düzenli olarak Irak ve Afganistan'daki CIA operasyonlarına katıldıklarını bildirmişti.

Merkezi North Carolina'da bulunan Blackwater firması, Eylül 2007'de Bağdat'ta kendisi için çalışan güvenlik görevlilerinin 17 sivili öldürmesi dahil bir dizi olayın ardından adını Xe Hizmetleri olarak değiştirmişti.