NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in Afganistan'daki NATO operasyonları için Rusya'dan daha fazla katkı yapmasını ve bu çerçevede başta AK-47 Kalaşnikof silahı olmak üzere, bomba atar, top, zırhlı araçlar ve diğer Rus silahları isteyeceği bildirildi.

Rasmussen'in Moskova'ya gelecek hafta yapacağı ve Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin ile de görüşeceği ziyareti sırasında bu silahlarını, güçlendirilmekte olan Afganistan ordusunun ihtiyaçlarının karşılanması için talep edeceği belirtildi.

AP'nin haberine göre, NATO'daki diplomatik kaynaklar, Afgan ordusunda ağırlıklı olarak Rus silahlarının bulunduğunu belirterek, daha fazlasına ihtiyaç duyduklarını, özellikle de AK-47 silahının gerektiğini ifade ettiler. Kalaşnikof, Taliban'ın da en tercih ettiği silah olarak biliniyor.

Rusya-Gürcistan savaşından sonra 6 ay boyunca dondurulan Rusya-NATO ilişkileri, sonraki dönemde giderek gelişmeye başladı.

Afganistan'daki durumu kendisi açısından da riskli bulan Rusya, buradaki operasyonlara daha fazla katkı vermek istediğini sık sık dile getiriyor.Topraklarının NATO güçlerince ikmal amacıyla kullanılmasına izin veren Rusya, narkotikle mücadele eden Afgan güvenlik güçlerine de eğitim verdi.

AA