Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı General James Jones, Wall Street Journal ile söyleşide İran sorunun çözümü için diplomasi kapsının bu takvim yılının sonuna kadar açık kalacağını ancak daha sonra yaptırımların gündeme geleceğini söyledi.

Gazete “Türkiye potansiyel bir sorun” derken Türkiye’nin kendileriyle birlikte hareket edeceği “umudu”nun bulunduğunu söyleyen General Jones, Obama’nın, Erdoğan’dan “durumun ciddiyeti”nin İran’a iletilmesi için aracı olmasını istediğini de açıkladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı General James Jones de, Wall Street Journal ile söyleşide İran’ın nükleer programına ilişkin sorunun çözümü için diplomasi kapsının kapanmakta olduğunu, kapının bu yılın sonuna kadar açık kalacağını ancak daha sonra yaptırımların gündeme geleceğini söyledi. WSJ da, “Türkiye potansiyel bir sorun” derken General Jones ise, Türkiye’nin kendileriyle birlikte hareket edeceği “umudu”nun bulunduğunu söylemekle yetindi. General Jones ayrıca, Obama’nın, Erdoğan’dan “durumun ciddiyeti”ni İran’a iletmesini istediğini de ifade etti Wall Street Journal, “ABD, İran konusunda giderek sabırsızlanıyor” başlıklı haberinde Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı General James Jones ile yapılan bir söyleşiye de yer verdi.

General Jones, söyleşi sırasında İran’ın nükleer programı sorununun çözümü konusunda “diplomasi kapısının kapanmakta olduğu” uyarısını yaptı. Halen belirsizlik bulunduğunu belirten Jones, buna karşın diplomasi kanalının henüz çıkmaza girmediğini de ifade etti.

Obama Yönetiminin, her zaman diplomasi kapısının, “açık bırakabilecek kadar açık kalması” niyetini taşıdığını da belirten Jones, bunun “Aslında, hızla yaklaşan takvim yılının sonuna kadar” anlamına geldiğini de vurguladı.

Jones, amaçlarının “bin 200 kilogramlık zenginleştirilmiş uranyumun İran’ın dışına çıkartmak olduğunu” da söyledi.

“TÜRKİYE POTANSİYEL BİR SORUN”


Bu arada, WSJ, ABD’nin, gelecek ay yaptırımlara odaklanacağını belirtirken “General Jones, bu konuda Rusya ve Çin’in, Washington’un pozisyonuna doğru ilerlediğinden emin” diye yazdı. Gazete şöyle devam etti:

“Ancak Türkiye, potansiyel bir sorun. Ankara, İran ile Batı arasında geleneksel bir köprüdür ve BM Güvenlik Konseyi’nde geçici bir üyeliği var. Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta Washington’u ziyaret etti ve General Jones, Sayın Obama’nın kendisinden (Erdoğan’dan) ‘durumun ciddiyetinin İran’a iletilmesi için aracı olmasını’ istediğini söylüyor. Ancak Sayın Erdoğan, yaptırımları onayladığını açıkça dile getirdi.

General Jones, Türkiye’nin kendileri ile birlikte hareket edeceği ‘umudu’nun olduğunu söylemekle yetiniyor.”

(ANKA)