Rum Lider Papadapulos'un Cesedi, Mezarından Çalındı. Rum Tarafından Yatan ve Çalınan Cenaze için Türkler Suçlandı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin eski lideri Tassos Papadapulos'un cesedi, mezarından alındı. Ceset hırsızlığı, Papadapulos'un ölümünün birinci yıldönümünün arefesinde ortaya çıktı.

Rum Polis Sözcüsü Michalis Katsunotos, Lefkoşa'daki Deftera köyü mezarlığındaki soruşturmanın devam ettiğini açıkladı. Polis, cesedin dün gece ya da bu sabah çıkarıldığı üzerinde duruyor.

2003 - 2008 yılları arasında görev yapan Rum lider, geçtiğimiz yılın Mart ayında girdiği seçimleri Dimitri Hristofyas'a karşı kaybetmişti. Papadapulos, bir yıl önce akciğer kanserinden hayatını kaybetmişti.

Bu arada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, olayın sadece şaşırtıcı olmadığını belirterek, "Şok olduk." açıklamasını yaptı. Rum basınına konuşan Denktaş, "Bu hareket maksatlıdır ve bu da iyi niyetli olmaz." dedi.

Bu olayın arkasında Türkler olduğuna dair söylentilerin Rum tarafında dolaştığını belirten Denktaş, "Gerçekten böyleyse, bunu, iki tarafın daha da ayrılmasını isteyen provaktörler yapmıştır." dedi. Denktaş, "Daha önce böyle bir şey duymadım, umarım polis arkasında kimin olduğunu çabucak bulur." dedi.

(CİHAN)