Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun aralık ayı yönetim kurulu toplantısı geçtiğimiz çarşamba akşamı New York’taki Türk Evi’nde gerçekleşti. Federasyona bağlı derneklerden birçoğunun katılmadığı gözlendi.

Toplantıda TADF Başkanı Kaya Boztepe kasım ayında federasyon olarak yaptıkları çalışmaları anlatırken, toplantı gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türk Günü Yürüyüşü

Gündemde 2010 yılının Türk Günü Yürüyüşü için, geçtiğimiz yıllardan deneyimli olan çekirdek kadronun korunarak çekirdek kadroya takviyeler yapılması gerektiğini söyleyen Boztepe, Türk Günü Yürüyüşü’nün  16 Ocak’ta yapılacak TADF seçimlerinden bağımsız tutulmasının önemine dikkat çekti.

Bugüne dek yapılan Türk Günü Yürüyüşlerinin güzargahının, her yıl artan katılım dolayısıyla yeterli gelmediğini ve bu nedenle başka iki seçenek üzerinde durduklarını anlatan TADF Başkanı Kaya Boztepe, Madison Avenue boyunca 42nd Street’ten Madison Square Park’a kadar olan güzergah ile 87th Street’ten Central Park’a kadar olan güzergahları değerlendirdiklerini, değerlendirmeler sonucunda bu seçenekten biri üzerinde karar vereceklerini açıkladı.

“TADF Tarihindeki En Az Desteği Biz Gördük”

Boztepe, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu olarak bu yıl tanıtma fonundan 300 bin dolarlık destek aldıklarını söyledi. Bu paranın federasyon tarihinde TADF’ye yapılan en düşük destek olduğunun altını çizen federasyon başkanı, başarılı çalışmalar yürütmelerine karşın kendilerine yeterli destek verilmediğinden ve çeşirli zorluklarla karşılaştıklarından yakındı.

Mikroskopla Mali Denetim Yapıldı

Kaya Boztepe, TADF’nin harcamalarını belgelemediği konusunda söylentiler ortaya atıldığını, bu türlü söylentilerin asılsız olduğu gibi TADF’nin ismini zedelediğini, bu nedenle bugüne dek çok fazla açıklama yapmayı tercih etmediklerini söyledi. Boztepe, “Tanıtma fonundan alınan paralar tutanakla veriliyor ve harcamaların hesabı belgeleriyle ortaya konuyor. Bizim dönemimizde mali yardım çok kısıtlı olduğu gibi, harcamalarımız ise adeta mikroskop altında, kuruşu kuruşuna denetleniyor. Bugüne dek mali anlamda bir problem yaşanmış olsaydı, bu denetimlerin sonucunda ortaya çıkardı. Oysa bu güne dek hiçbir açığımız çıkmadığı gibi denetleme kurulumuz da bunu doğruluyor.” dedi.

“Sarı Zeybek Gösterisi’nde Söz Verilen Destek Gelmedi”

Federasyon Başkanı, “TADF olarak geçtiğimiz 10 Kasım Haftası’nda Amerika’ya getirdiğimiz ve Manhattan Center’da sahnelediğimiz “Sarı Zeybek” adlı dans tiyatrosu için de ana sponsordan, söz verilmesine karşın tek kuruş almadık.” dedi.  Bu duruma oldukça üzüldüklerini ifade eden  Boztepe, Grand Central’daki Turkiye’yi tanıtma projesindeki durumun benzerinin “Sarı Zeybek”te de yaşandığını öne sürdü. Turizm Ataşeliği’nin de hiç bir katkıda bulunmadığını söyleyen Boztepe, “Eğer söz verilen yardımların gerçekleşmeyeceğini bilseydim, bu projeleri asla gerçekleştirmezdim.” dedi.

“Vatandaşlık Seminerlerini Engellenmek İsteniyor”

TADF Başkanı Kaya Bostepe, TADF olarak ABD’de yaşayan Türklerin Amerikan vatandaşlığına geçebilmeleri ve yeşil kart alabilmeleri için çalışma başlattıklarını ancak bu çallışmaların bazı gruplarca politik çıkar amaçlı etkinlikler olarak gösterilip katılımın engellenmeye çalışıldığını iddia etti. Boztepe, “New Jersey’in Karadenizli Türklerin yoğun olarak yaşadığı güney bölgesinde organize ettiğimiz vatandaşlık seminerini politik çıkar amaçlı olarak değerlendirip katılımı engellemeye çalışanlar oldu. Bu tür engellemelere karşın, hukuk danışmanımız Av. Cavit Akbulut ve beraberindeki 2 avukat arkadaşımızla birlikte hizmet vermeyi sürdürüyoruz.” dedi.

Boztepe, sakin geçtiği gözlenen yılın son toplantısını iyi, güzel, neşeli ve başarılı bir yeni yıl dilekleriyle kapattı.

Haber: Turkishny.com

Fotograflar: Turkishny.com