ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'daki Amerikan askerlerinin kademeli olarak çekileceğini belirterek, ABD'nin Afganistan'a yardımının ise yıllarca süreceğini söyledi. Nobel Barış Ödülünü almak üzere Norveç'in başkenti Oslo'ya gelen Obama, gazetecilere yaptığı açıklamada, Afganistan'dan hızla geri çekilerek sarp bir uçurum görmek istemediklerini kaydetti.

Obama, Amerikalı muharip güçler bölgeden çekildikten yıllar sonra da Afganistan hükümetinin Amerikan güçlerinin desteğine ihtiyacı olacağını belirterek, bölgedeki terörist hareketlerin artıklarıyla baş edebilmek için Afgan, Pakistan ve diğer müttefiklerle ortaklık yapmalarının Washington'un çıkarına olduğunu ifade etti.

ABD'nin yeni Afganistan stratejisiyle ilgili kafa karışıklığı olmaması gerektiğini söyleyen Obama, Afganistan'daki askerlerini 2011 yılının temmuz ayında çekmeye başlayacaklarını kaydetti. Obama, Afganistan güvenlik güçlerini eğitmek ve ekonomisini geliştirmek için ABD'nin Afganistan'a yardımlarının süreceğine de işaret etti.

AA