ABD Başkanı Barack Obama'nın temsilcisi deneyimli diplomat Stephen Bosworth'un Kuzey Kore'ye gittiği bildirildi. Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı, Güney Kore'nin başkenti Seul'deki bir Amerikan üssünden hareket eden Bosworth ve heyetinin Kuzey Kore'ye vardığını duyurdu.

Pyonyang'daki yayın kuruluşu APTN de Bosworth ve Washington'un nükleer başmüzakerecisi Sung Kim'i, havaalanında kendilerini karşılayan Kuzey Koreli yetkililerle görüntüledi.

Bosworth'un üç gün sürecek ziyaretinde, 6 ülkenin katıldığı müzakerelerden çekilen ve Mayıs ayında nükleer deneme yapan Kuzey Kore'yi, nükleer programını bitirmesini hedefleyen uluslararası görüşmelere dönmesi için ikna etmeyi amaçladığı bildiriliyor.

Bu arada, Washington'dan Amerikalı bir yetkili, uluslararası nükleer görüşmelere yeniden katılmaması durumunda Pyonyang yönetimini sıkı yaptırımların beklediğini söyledi.


Amerikalı diplomatın ziyaretinde hangi Kuzey Koreli yetkililerle görüşeceği hakkında bilgi verilmedi. Bosworth'un büyük olasılıkla, Kuzey Kore lideri Kim Jong-il'in dış politika başdanışmanı olan Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Kang Sok Ju ile bir araya gelmesi bekleniyor.

AA